2023-11-20 15:49:31 JPM redakcja1 K

Polscy archeolodzy znaleźli szczątki XVII-wiecznej kobiety i dziecka zamknięte w grobach na kłódkę

Archeolodzy w Polsce odkryli szczątki XVII-wiecznego dziecka zamkniętego na kłódkę w grobie, aby zapobiec jego powstaniu z martwych. Odkrycie to zwraca uwagę na wierzenia w wampiry w obliczu zbliżającego się Halloween.

Lukasz Glowala/Reuters

Kości 6- lub 7-latka są najnowszym znaleziskiem na cmentarzu w północnej Polsce w miejscowości Pień, pochodzącym z epoki, w której duchy, zombie i inne nadprzyrodzone zjawy były postrzegane jako coś więcej niż tylko fantazyjne przebrania.

Na cmentarzu znaleziono również ciało kobiety z kłódką na nodze i sierpem na szyi, co sugeruje, że uważano ją za wampira.

„To cmentarz ludzi odrzuconych, których z pewnością obawiano się po śmierci, a być może także za życia... których podejrzewano o kontakty z siłami nieczystymi, ludzi, którzy w jakiś sposób zachowywali się inaczej" - powiedział Dariusz Poliński, badacz średniowiecznych pochówków na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nicolas Copernicus University Institute of Archaeology/Handout/Reuters

Dziecko zostało pochowane twarzą do dołu z trójkątną żelazną kłódką pod stopą, prawdopodobnie w celu powstrzymania go przed wstaniem i opuszczeniem grobu, aby ucztować na żywych, dodał.

„Są to ludzie, którzy, jeśli zostało to zrobione celowo, bali się... kontaktu z tymi ludźmi, ponieważ mogliby ugryźć, wypić krew" - powiedział Polinski.

Grób dziecka został zbezczeszczony w pewnym momencie po pochówku, a wszystkie kości zostały usunięte z wyjątkiem tych w nogach. Archeolodzy odkryli inne metody stosowane do zatrzymywania żywych trupów, a Polinski opisał dziwne praktyki znalezione w niektórych pochówkach. 

„Istniała również duża liczba grobów z kamieniami (...), które również miały chronić przed zmarłymi, umieszczonymi w różnych miejscach, na przykład na łokciu, krtani lub szyi".

Dział: Polska

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE