2023-09-13 16:29:49 JPM redakcja1 K

Poznajcie Brata Jonathana, poprzednika Wujka Sama

Starszy, jednak nie mądrzejszy, bohater politycznej kreskówki symbolizował psotny, młody naród

Brat Jonathan atakuje Johna Bulla – symbol Brytyjczyków – karafką gruszkowego trunku w kreskówce Amosa Doolittle z Connecticut z ok.1813 roku. 

„Niech cię zaraza dopadnie”, krzyczy Brat Jonathan w politycznej kreskówce z 1813 roku. Jest ubrany w kolonialny kapelusz i złośliwy uśmiech, gdy atakuje żołnierza angielskiego kubkiem sfermentowanego soku gruszkowego. Taki wizerunek był typowy dla tej młodej i bezczelnej postaci, która po raz pierwszy pojawiła się w gazetach podczas rewolucji amerykańskiej. Bohater inspirowany był Jonathanem Trumbullem, gubernatorem Connecticut i bliskim doradcą George’a Washingtona podczas wojny. Brat Jonathan stał się wojenną maskotką, ucieleśniając energię młodego narodu Stanów Zjednoczonych. 

Przez kolejne dekady, kiedy państwo przerosło tego burzliwego młodzieńca, był stopniowo wypierany przez postać znaną nam teraz jako Wujek Sam, nazwanego po producencie mięsa ze stanu Nowy Jork. (Podczas Wojny Secesyjnej Sam zapuścił brodę na wzór Lincolna). 

Wujek Sam nie był tak naprawdę popularny, dopóki Thomas Nast nie przedstawił go w szkicach w Harper’s Weekly w późnych latach 60. i 70. XIX wieku, gdy uczynił z niego bohatera sprawy Unii. W kreskówce z 1869 Nast ukazuje Sama prowadzącego wielorasowy posiłek z okazji Święta Dziękczynienia wraz z abolicjonistycznymi sloganami: „Come One, Come All” oraz „Free and Equal”. 

W przeciwieństwie do Jonathana, Sam nie zastępował obywateli, ani nawet żołnierzy; coraz bardziej symbolizował rząd federalny. Jego godność i powaga bardziej pasowały do zjednoczenia kraju – i prowadzenia narodu dzięki coraz większej aktywności zagranicznej. Podczas I i II Wojny Światowej Sam był surowym rekruterem wojskowym, z podwiniętymi rękawami na umięśnionych, szerokich ramionach jak u sportowca. Ten sam surowy wizerunek nadal wzmacnia władzę rządu w kraju, zwłaszcza w okresie rozliczeń podatkowych. 

Nawet dziś Sam nadal ewoluuje – a Claire Jerry, kurator w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej, mówi, że nieustannie toczy się dyskusja między historykami i archiwistami, czy to czas na odświeżenie wizerunku. Pytanie, jak mówi Jerry, brzmi: „Jak on może symbolizować cały kraj?” Być może nie jest w stanie – ale jedna możliwa odpowiedź na to pytanie to przedstawienie Wujka Sama jako wielorasowego, a przez ostatnią dekadę wzrastało zainteresowanie stworzeniem Czarnego Wujka Sama. Jak mówi Jerry: „Wujek Sam będzie ewoluował razem z nami”. 

Dział: Publikacje

Autor:
Brandon Tensley | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska

Żródło:
https://www.smithsonianmag.com/history/meet-brother-jonathan-the-predecessor-to-uncle-sam-180982818/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE