Ruiny 2000-letnich rzymskich murów odkryte w szwajcarskich Alpach
Archeolodzy znaleźli kamienne struktury – wraz z bogatą kolekcją artefaktów – w kopalni żwiru.
Kompleks budynków ma powierzchnię ponad 5000 stóp kwadratowych. ADA Zug / David Jecker
Archeolodzy odkryli szczątki rzymskiego kompleksu budynków w cieniu szwajcarskich Alp.
Wybudowana mniej więcej 2000 lat temu kamienna struktura zawiera parę pokoi rozmieszczonych na przestrzeni ponad 5000 stóp kwadratowych. Badacze znaleźli ją w żwirowni w miejscowości Cham, w kantonie Zug, w centralnej Szwajcarii.
Według przetłumaczonego przez Google oświadczenia z Biura ds. Ochrony Zabytków i Archeologii to pierwsze na taką skalę odkrycie rzymskiego budownictwa w Zug od prawie 100 lat.
„Zaledwie kilka strukturalnych zabytków tego typu z okresu rzymskiego jest znanych w regionie przedalpejskim, w przeciwieństwie do innych rejonów”, mówi w oświadczeniu Christa Ebnöther, archeolożka z Uniwersytetu Szwajcarskiego w Bern. „Równie zadziwiający jest stosunkowo dobry stan zachowania pozostałości”.
Początkowo część cegieł z wierzchu ścian struktury wystawała ponad ziemią, chociaż archeolodzy od tego czasu odkryli więcej. Znaleźli również bogatą kolekcję artefaktów, w tym szklane naczynia, rzymską zastawę stołową i fragmenty słojów znanych jako amfory, które używane były do przynoszenia sosu rybnego, wina, oliwy oraz innych produktów śródziemnomorskich.
Według badaczy te artefakty są dowodem istnienia rozległego handlu między regionami. A ponieważ większość z nich jest cennych, ich obecność „wskazuje, że w tym miejscu mieszkały lub odwiedzały osoby z elity społecznej”, pisze History Blog.
Zespół odkopał także miedziane, brązowe i srebrne monety: jedna z nich przedstawia Juliusza Cezara, a inna pokazuje słonia stojącego na wężu lub smoku. Dodatkowo, żelazne gwoździe znalezione na miejscu mogą sugerować, że budowlę wzniesiono używając zarówno drewna, jak i kamienia.
Wszystkie te znaleziska stanowią „archeologiczną sensację”, podają pracownicy w oświadczeniu.
Karin Artho, która zarządza Biurem ds. Ochrony Zabytków i Archeologii, dodaje: „Te części układanki pozwalają badać życie naszych przodków i lepiej rozumieć naszą historię”.
Miejsce to znajduje się na wyżynnym obszarze, co pozwalało Rzymianom na obserwację otaczającego krajobrazu, skąd prawdopodobnie czerpali wodę i jedzenie. „Pobliskie żwirowe wzgórze było zamieszkane już kilka tysięcy lat przed przybyciem Rzymian, co wskazuje, że już wtedy było to doskonałe miejsce do osiedlenia” – twierdzi Laura Baisas z Popular Science.
Badacze nie ustalili jeszcze przeznaczenia budynku. „Czy to willa z widokiem, a może świątynia?”, piszą. „Rozwikłanie tej zagadki będzie naszym kolejnym zadaniem”.
W tę sobotę miejsce wykopalisk będzie przez chwilę otwarte dla zwiedzających, a naukowcy będą dostępni, by omówić progres prac.
Dział: Odkrycia
Autor:
Sarah Kuta | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska