2023-01-20 13:15:26 JPM redakcja1 K

Spojrzenie w świat Neandertalczyków

Szczątki dwóch osobników schowane w jaskini przez hieny to tylko jeden z przykładów ostatnich znalezisk, które ujawniają nowe szczegóły na temat życia Neandertalczyków

Aż do 40 000 lat temu Homo sapiens dzielili planetę z naszymi najbliższymi znanymi krewnymi Neandertalczykami. Te człowiekowate jednostki niższe i bardziej przysadziste niż ludzie zamieszkiwały tereny od Zachodniej Europy do Centralnej Azji, a znaleziska archeologiczne pokazują, że Neandertalczycy byli wybitnie przedsiębiorczy. Robili kamienne narzędzia, polowali na ogromne zwierzęta, używali ognia, nosili ubrania i angażowali się w zachowania symboliczne, prawdopodobnie nawet grzebali zmarłych.

Mimo takich umiejętności Neandertalczycy szybko tracili zdrowie, podążając za wielką migracją Homo sapiens do Europy. Naukowcy ciągle dyskutują, czy to rywalizacja z naszym gatunkiem, czy zmiany środowiska były pierwszą przyczyną ich wyginięcia, jednak wskazówki z terenów Neandertalczyków mogłyby pomóc odpowiedzieć na to pytanie i wiele innych na temat naszych starodawnych ludzkich krewnych.

We Włoszech na przykład nowe detale na temat życia Neandertalczyków są odkrywane w jaskiniach, osłonach skalnych i tymczasowych obozowiskach, których używali. W Jaskini Guattari blisko przybrzeżnego miasta San Felice Circeo na południe od Rzymu zostały odnalezione szczątki Neandertalczyków zgromadzone tam przez hieny cętkowane. Hieny są znane z gromadzenia kości w swoich norach, a to antyczne zbiorowisko zawierało siedmiu Neandertalskich mężczyzn, jedną kobietę i młodego chłopca prowadząc badania do wniosku, że cała Neandertalska społeczność mogła kiedyś żyć w tym obszarze.

Ten region Włoch, górzysty i bogaty w jaskinie wapienne był odpowiedni do zapewnienia schroniska dla populacji wywodzącej się z ludzkiej. Jaskinie mogły służyć jako schroniska do odwiedzania przez wiecznych koczowników tropiących zwierzynę zgodnie ze zmianą pór roku.

W przeszłości badania nad tymi antycznymi ludzkimi krewnymi opierały się na Neandertalskich kościach i fragmentach narzędzi lub broni. Dziś natomiast eksperci mają zaawansowane narzędzia do szukania Neandertalskich siedzib w poszukiwaniu mnogości informacji o ich życiu, nawet gdy skamieniałości miejsc zamieszkania są niedostateczne.

Z zaawansowaniami w technologii badanie jaskini zamieszkiwanych przez Neandertalczyków stało się jak odwiedzanie opuszczonego domu pełnego śladów przeszłości. Jedne z najbardziej znaczących odkryć w ostatnich latach pochodzą z kiedyś ignorowanych szczegółów Neandertalskich szczątków. Popioły po paleniskach ujawniają używanie ognia, odrzucone zwierzęce kości zachowały znaki techniki rzeźniczej, a kształty płatków skalnych wskazują na wyrafinowanie Neandertalskiej produkcji narzędzi. Chemicznie datowane pigmenty sugerują, że Neandertalczycy tworzyli skalne malowidła.

Wiele tajemnic przyjęło się na temat Neandertalczyków takich, jak to jak często angażowali się w symboliczne zachowania i co dokładnie doprowadziło do ich wymarcia. Jednak z nowymi naukowymi odkryciami odsłaniającymi zadziwiające detale życia Neandertalczyków uczymy się więcej niż kiedykolwiek na temat naszych bliskich ludzkich krewnych. 

Dział: Publikacje

Autor:
Jacopo Pasotti | Tłumaczenie: Eliza Gorzelak

Żródło:
https://www.nationalgeographic.com/magazine/article/a-look-inside-the-world-of-the-neanderthals

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.