2023-08-16 15:31:19 JPM redakcja1 K

Stany Zjednoczone zajęły Wyspy Hawajskie z dwóch powodów

12 sierpnia 1898 r. Hawaje zostały formalnie zaanektowane przez Stany Zjednoczone, a w stolicy, Honolulu, powstało Stars and Stripes. Archipelag na Pacyfiku zyskał na znaczeniu pod kilkoma względami. Dlatego dla tego kroku byli gotowi złamać prawo międzynarodowe.

Prezydent USA William McKinley w Białym Domu (zdjęcie bez daty). Zorganizował aneksję Hawajów, którą odrzucił jego poprzednik. 

Ropo, idź dalej na zachód! To hasło, które kształtowało politykę i kulturę młodej republiki amerykańskiej, zdezaktualizowało się pod koniec XIX wieku – ponieważ kontynent został całkowicie podbity, przestała istnieć „granica”, która przesuwała się coraz bardziej w kierunku wybrzeża Pacyfiku.

Ale co teraz? Dla wielu Amerykanów na początku lat 90. XIX wieku odpowiedź była jasna: polityka ekspansji powinna być kontynuowana – teraz za granicą. W kraju zapanował prawdziwy nowy entuzjazm dla ekspansji, a ten szowinistyczny „szowinizm” był podsycany w prasie nacjonalistycznej iw kręgach wojskowych, które wzywały do ​​prowadzenia polityki zagranicznej od pewnej siebie po agresywną.

Nowa faza „budowy imperium” rozpoczęła się wraz z ekspansją na obszary pozakontynentalne, w których USA miały w ciągu kilku lat osiągnąć pozycję światowego mocarstwa. Wyraziło się to na przykład w masowej ekspansji amerykańskiej marynarki wojennej. Pod koniec XIX wieku Stany Zjednoczone awansowały z dwunastego na trzecie miejsce wśród mocarstw morskich.

Na pierwszy plan wysunęły się dwa aspekty: ekonomiczny (intensyfikacja handlu zagranicznego, otwarcie nowych rynków zbytu) oraz geopolityka (zdobycie strategicznie ważnych baz). I właśnie z tych powodów skupiono się na łańcuchu wysp na Pacyfiku na Hawajach.

Wielu imigrantów z kontynentu amerykańskiego ściągało tam od jakiegoś czasu, ponieważ gospodarka na wyspach kwitła, a warunki klimatyczne były idealne do uprawy np. ananasów i trzciny cukrowej. Ponadto Hawaje były ważnym przystankiem na amerykańskich szlakach handlowych do Chin.

Odsetek białych Amerykanów w populacji Hawajów stale wzrastał, a przybysze coraz bardziej marginalizowali rdzenną ludność, jak to miało miejsce wcześniej na kontynencie. W styczniu 1893 roku amerykańscy plantatorzy cukru wzniecili bunt przeciwko rządowi hawajskiej królowej Liliuokalani, która została zmuszona do abdykacji 17 stycznia. Nowo powołany „rewolucyjny” rząd wyspiarskiego kraju Pacyfiku poprosił o rozmieszczenie wojsk amerykańskich.

Na czele tej republiki stanął Sanford Ballard Dole, syn amerykańskiego misjonarza (którego kuzyn James Dole przybył na Hawaje w 1899 roku i założył na dużą skalę plantacje ananasów. Puszki ananasów Dole można dziś znaleźć w supermarketach na całym świecie). Sanford Dole z całych sił dążył do zjednoczenia swojego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Grover Cleveland uznał nowy rząd Hawajów w 1894 roku, ale zdecydował się przeciw aneksji.

Jego następca, William McKinley, był mniej nieśmiały wobec ekspansjonizmu. Hawaje zostały formalnie zaanektowane przez Stany Zjednoczone 12 sierpnia 1898 r., A Stars and Stripes powstał w stolicy, Honolulu.

Oprócz aspektów ekonomicznych tłem była wojna hiszpańsko-amerykańska, która rozpoczęła się w kwietniu 1898 roku. Chociaż ten konflikt nie został wywołany przez ekspansjonistów, wyszedł na ich korzyść. Kuba, wówczas kolonia hiszpańska, zbuntowała się przeciwko ojczyźnie, a w imieniu powstańców interweniowały Stany Zjednoczone.

W poprzednich latach Stany Zjednoczone rozszerzyły Pearl Harbor na Hawajach o swoją bazę morską na Pacyfiku. Archipelag Pacyfiku miał teraz wielkie znaczenie strategiczne, ponieważ stamtąd można było wspierać inwazję na Filipiny. Stany Zjednoczone odniosły szybkie i wyraźne zwycięstwo nad Hiszpanią. 10 grudnia 1898 r. Amerykanie otrzymali od Hiszpanii Filipiny, Guam i Portoryko w traktacie pokojowym w Paryżu. Republika amerykańska, zrodzona z buntu kolonialnego, sama była teraz potęgą kolonialną.

Po dwóch wojnach światowych byliśmy w epoce dekolonizacji. Filipiny, gdzie Stany Zjednoczone krwawo stłumiły serię powstań przeciwko obcym rządom w latach 1899-1902 po odejściu Hiszpanów, oficjalnie uzyskały niepodległość w 1946 roku. Guam jest zewnętrznym terytorium USA z wewnętrzną autonomią od 1949 roku i jest domem dla ważnych baz US Navy i Air Force.

Hawaje zostały przyjęte do Unii przez Stany Zjednoczone 21 sierpnia 1959 roku jako 50. stan. 100 lat po aneksji państwa wyspiarskiego Amerykanie okazali spóźnioną skruchę za krok naruszający prawo międzynarodowe: 23 listopada 1993 roku prezydent Bill Clinton podpisał „Rezolucję przeprosinową”, w której USA przeprosiły Hawajczyków za wyeliminowanie królestwo wysp.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE