2022-10-23 11:15:52 JPM redakcja1 K

Starożytne DNA ujawnia pierwszą znaną rodzinę Neandertalczyków

Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali neandertalską rodzinę: ojca i jego nastoletnią córkę, a także kilka innych osób, które były bliskimi krewnymi. Żyli oni w syberyjskich jaskiniach około 54 tys. lat temu. Zespół naukowców, wśród których znalazł się Svante Pääbo, laureat tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, opublikował w tym tygodniu wyniki badań w Nature.

 

Badacze wyodrębnili starożytne DNA z kości i zębów, które kiedyś należały do 11 neandertalczyków żyjących razem w Jaskini Chagyrskiej, a także 2 innych z drugiej jaskini w pobliżu. Z tych 13 osób, osiem było dorosłych, a pięć było dziećmi. Obok tych szczątków zespół znalazł również kamienne narzędzia i kości zwierząt.

Naukowcy twierdzą, że osoby znalezione w Chagyrskaya prawdopodobnie żyły         w tym samym czasie, co jest niezwykłym odkryciem w tak starych miejscach, gdzie odkrycia często obejmują rozległe ramy czasowe.

„Fakt, że żyli oni w tym samym czasie, jest bardzo fascynujący. Oznacza to, że prawdopodobnie pochodzili z tej samej wspólnoty społecznej”, mówi współautor badania Laurits Skov, naukowiec z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Niemczech, w oświadczeniu. „Tak więc po raz pierwszy możemy wykorzystać genetykę do badania organizacji społecznej zbiorowości neandertalskiej”.

Neandertalczycy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Europy i Azji przez ponad 350 000 lat, aż zniknęli, niejako niespodziewanie, około 40 000 lat temu. Nastąpiło to mniej więcej w tym samym czasie, co pojawienie się w Europie Homo sapiens.

 

Badanie neandertalczyków jest jak „układanie puzzli, w których mamy mnóstwo brakujących elementów”, mówi Maddie Burakoff z Associated Press, antropolog        z Uniwersytetu Wisconsin, który nie brał udziału w badaniu. A teraz nowe studium oznacza, że „ktoś podrzucił na stół jeszcze kilka elementów”.

DNA znalezione na stanowisku dostarcza naukowcom nowego wglądu w to, jak żyli neandertalczycy: mianowicie, kto migrował i jak społeczności wchodziły ze sobą       w interakcje. Badacze znaleźli bardzo małe zróżnicowanie genetyczne w obrębie klanu, co sugeruje, że Neandertalczycy na tym terenie żyli w małych grupach po 10 lub 20 osób. „Jest to znacznie niższe niż te odnotowane dla jakiejkolwiek starożytnej lub obecnej społeczności ludzkiej i jest bardziej podobne do rozmiarów grup zagrożonych gatunków na skraju wyginięcia”, pisze zespół.

Przyglądając się bliżej, naukowcy byli w stanie zbadać mitochondrialne DNA, które matki przekazują swoim dzieciom, i porównać je z chromosomami Y, które są przekazywane przez ojców. Znaleźli większą różnorodność genetyczną w mitochondrialnym DNA, co sugeruje, że kobiety mogły przenosić się ze społeczności do społeczności częściej niż mężczyźni, być może przy wyborze partnera.

Neandertalczycy ci żyli w małych społecznościach w jaskiniach, podróżując dolinami rzek na polowania, na bizony, konie, koziorożce alpejskie i używając kamienia        do tworzenia narzędzi, donoszą badacze. Narzędzia znalezione w obu badanych jaskiniach są wykonane z tych samych surowców, co oznacza, że społeczności prawdopodobnie wchodziły ze sobą w interakcje.

„Nasze opracowanie dostarcza konkretnego obrazu tego, jak mogła wyglądać neandertalska społeczność”, stwierdza w oświadczeniu Benjamin Peter, współautor badania. „Dzięki temu neandertalczycy wydają mi się znacznie bardziej ludzcy”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE