Starożytny grobowiec dokonuje zaskakującego odkrycia: kości z XVII wieku zawierają THC
Archeolodzy odkryli różne typy starożytnych szkieletów, pozostawiając historię owianą tajemnicą
Zdjęcie: madsci / Getty Images
• Naukowcy analizujący kości z XVII-wiecznych włoskich grobowców medycznych odkryli obecność konopi indyjskich.
• Ponieważ szpital nie regulował wówczas stosowania marihuany w celach leczniczych, zespół spekulował, że używanie marihuany ma charakter rekreacyjny.
• Chociaż historie o używaniu konopi indyjskich sięgają jeszcze przed XVII wiekiem, jest to pierwszy fizyczny dowód używania tej rośliny.
Konopie indyjskie są popularne od wieków i stały się częścią ludzkiego szkieletu. Istnieją obecnie badania naukowe, które to potwierdzają. Włoscy naukowcy odkryli niedawno ślady THC i CBD Delta-9, obu pochodzących z konopi indyjskich, w próbkach kości pochodzących z XVII wieku.
„Badanie to przedstawia pierwsze fizyczne dowody współczesnego używania konopi indyjskich we Włoszech i Europie” – opisali autorzy badania. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Archaeological Science” opisuje analizę toksykologiczną ludzkich szczątków znalezionych w piwnicy mediolańskiego szpitala. Zespół przeprowadził te analizy za pomocą spektrometrii mas na dziewięciu szczątkach ludzkich z krypty Cagranda, znajdującej się pod kościołem obok głównego szpitala w Mediolanie, w celu zidentyfikowania poszczególnych składników chemicznych. Kości datowano węglem na XVII wiek, a w dwóch z dziewięciu zbadanych kości znaleziono konopie indyjskie. Nie wydaje się, aby obecność tej substancji chemicznej była powiązana z danymi demograficznymi – stwierdzono, że kości kobiety po 50. roku życia i nastolatka zawierają DTC i CBD.
Gaia Giordano, biolog i doktorantka w Laboratorium Antropologii Sądowej i Stomatologii oraz Laboratorium Toksykologii na Uniwersytecie w Mediolanie, powiedziała: „Wiemy, że konopie indyjskie były używane w przeszłości, ale jest to pierwsze badanie, w którym stwierdzono ślady marihuany w ludzkie kości” – twierdzi laboratorium badawcze CBC i jeden z autorów badania. „To ważne odkrycie, ponieważ istnieje bardzo niewiele laboratoriów, które mogą badać kości pod kątem śladów narkotyków”. Laboratorium w Mediolanie z pewnością to udowodniło. „Cząsteczki roślin leczniczych można wykryć za pomocą analizy toksykologicznej nawet setki lat po śmierci” – twierdzi Giordano według „New Scientist”.
„Obecność tych dwóch alkaloidów sugeruje, że Włosi używali konopi indyjskich już w XVII wieku” – napisali autorzy. Po zbadaniu archiwalnych zapisów szpitalnych zespół odkrył, że w XVII wieku konopie indyjskie nie były stosowane jako środek leczniczy. „Postawia się zatem hipotezę, że badani używają konopi indyjskich jako substancji rekreacyjnej” – stwierdzono w badaniu. Naukowcy przestrzegli jednak, że nie mogą wykluczyć innych źródeł narażenia związanych z opieką medyczną poza szpitalami. Chociaż używanie konopi indyjskich było dobrze udokumentowane już w europejskim średniowieczu, konopie indyjskie zarzucono jako opcję medyczną w 1484 r., kiedy papież Innocenty VIII nazwał je „świętym sakramentem” – podaje CBC. Nie oznacza to jednak, że marihuana nie jest popularną opcją poza zastosowaniami medycznymi.
Nawet gdy konopie indyjskie zostały zakazane we Włoszech, ziele było szeroko stosowane komercyjnie, więc dostęp do fabryk był rutynowy dla tych, którzy wytwarzali liny, tekstylia, paszę dla zwierząt i papier (a także żagle na statkach używanych przez Krzysztofa Kolumba) jako część życia). „Życie w Mediolanie w XVII wieku było szczególnie trudne” – powiedział włoskiemu dziennikowi „Corriere della Sera” toksykolog archeolog Domenico di Candia, główny autor badania. „Powszechny był głód, choroby, bieda i prawie brak warunków sanitarnych”. Wiedząc, iż marihuana była obecna w XVII wieku, naukowcy mogą teraz zacząć nowe badania o innych potencjalnych substancjach, które znajdowały się w ludzkich kościach z tamtego okresu.
Dział: Odkrycia
Autor:
Tim Newcomb | Tłumaczenie: Olga Mrozowska