2024-06-27 07:30:28 JPM redakcja1 K

Zdaniem ekspertów starożytny tekst ujawnia szczegóły dotyczące ostatniego wieczoru i pochówku Platona

Według włoskich badaczy nowo odszyfrowany tekst ze starożytnych zwojów mógł w końcu ujawnić miejsce pochówku greckiego filozofa Platona, a także to jakie miał odczucia co do muzyki granej przy jego pochówku.

Technologiczne „spojrzenie” czyta zwęglony papirus Krajowej Rady ds. Badań Naukowych

Tak zwane zwoje papirusu Herkulanum, które zostały zwęglone po zakopaniu pod warstwami popiołu wulkanicznego po erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e., są nadal badane przez ekspertów wykorzystujących sztuczną inteligencję i inne technologie.

Najnowsze odkrycie wskazuje na to, że Platon został pochowany w tajemniczym, zarezerwowanym dla niego ogrodzie w pobliżu świętego sanktuarium Muz w Akademii Platońskiej w Atenach – twierdzi Graziano Ranocchia, profesor papirologii na Wydziale Filologii i Literatury i Lingwistyki na Uniwersytecie w Pizie. Wcześniej było wiadomo jedynie, że został pochowany w akademii, ale nie było informacji dokładnie gdzie, Ranocchia powiedziała we wtorek CNN. Akademia Platońska została zniszczona w 86 r. p.n.e. przez rzymskiego generała Sullę.

Tekst zawiera także więcej szczegółów na temat ostatniej nocy Platona, który nie był fanem granej muzyki. Wcześniej sądzono, że tak zwane „słodkie nuty” grane przez niewolnicę z Tracji podobają się Platonowi, stwierdzili eksperci podczas prezentacji w Neapolu w zeszłym tygodniu. Jednak obecnie z tekstów wynika, że mimo wysokiej gorączki na łożu śmierci stwierdził, że muzyka fletowa ma „skąpe wyczucie rytmu” – twierdzi Ranocchia, który powiedział, że podzielił się tymi uwagami z gościem z Mezopotamii. „Miał wysoką gorączkę i przeszkadzała mu muzyka, którą grali” – powiedziała Ranocchia.

Nowo odszyfrowany tekst daje także większą jasność co do okoliczności, w jakich Platon został sprzedany jako niewolnik. Podczas prezentacji w Neapolu Ranocchia stwierdził, że musiało do tego dojść albo w 399 r. p.n.e., po śmierci Sokratesa, lub w 404 r. p.n.e. na wyspie Egina, po podbiciu jej przez Spartan.

Tekst stanowi jedynie część z około 1800 zwęglonych zwojów odkrytych w XVIII wieku w budynku, który prawdopodobnie należał do teścia Juliusza Cezara zamieszkującego Herkulanum – nadmorskie miasteczko położone około 20 kilometrów od Pompejów.

Eksperci wykorzystują sztuczną inteligencję, optyczną tomografię koherentną, technikę obrazowania i technologię obrazowania hiperspektralnego w podczerwieni do odczytywania sekwencji wcześniej ukrytego tekstu z częściowo zniszczonych papirusów. Według Ranocchii, który 23 kwietnia przedstawił wyniki na Uniwersytecie w Neapolu, najnowsze odkrycie wynika z fragmentu liczącego ponad 1000 słów – czyli około 30% tekstu – który został odszyfrowany i ponownie rozszyfrowany w ciągu ostatniego roku. Odkrycia dokonano dzięki grantowi Unii Europejskiej (ERC – European Research Council) o wartości 2,5 miliona euro (2,7 miliona dolarów), który został przyznany w 2021 roku. Projekt, zwany projektem szkół greckich, to pięcioletnie badania z wykorzystaniem różnych technologii i metod, które mają pomóc w rozszyfrowaniu delikatnych papirusów.

„Powiększenie tekstu mniej więcej odpowiada odkryciu 10 nowych fragmentów papirusu średniej wielkości” – powiedział podczas prezentacji w Neapolu Kilian Fleischer, redaktor papirusów projektu Szkoły Greckie. „Nowe odczyty często opierają się na nowych i konkretnych faktach z Akademii Platona, literatury hellenistycznej, Filodemosa z Gadary i ogólnie historii starożytnej”.

Dział: Odkrycia

Autor:
Barbie Latza Nadeau | Tłumaczenie: Patryk Hembel - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/30/style/plato-herculaneum-papyrus-scrolls-intl-scli-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE