2022-09-13 13:20:30 JPM redakcja1 K

Tajemica stojąca za budową piramid w Gizie

Naukowcy od dawna kwestionowali, w jaki sposób starożytnym Egipcjanom udało się zbudować piramidy w Gizie bez nowoczesnej technologii. Do budowy największej z trzech piramid użyto około 2,3 miliona dużych kamieni, których waga łącznie wynosiła ponad 5 milionów ton. Mimo wcześniejszych teorii, według których woda była używana do transportu materiału budowlanego, najbliższy zbiornik wodny, Nil, znajduje się ponad 7 kilometrów od piramid.


Jednak naukowcy z Francji, Chin i Egiptu znaleźli dowody sugerujące, że dawno zagubiona odnoga Nilu płynęła kiedyś bardzo blisko Gizy.

Naukowcy przeanalizowali skamieniały pyłek znaleziony w osadach pobranych z kilku miejsc w Gizie i okolicach, by dowiedzieć się więcej 8000-letniej historii systemu rzecznego i jego wyschniętej odnogi Chufu.

Analiza ta wykazała, że ​​pyłek należał do roślin okrytonasiennych, takich jak te obecnie spotykane nad Nilem, a także roślin bagiennych, które zwykle rosną na brzegach jezior.

Według naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w Proceedings of the National Academy of Sciences, jest to dowód na to, że odnoga Chufu kiedyś płynęła na stałym wysokim poziomie wody blisko miejsca, w którym do tej pory stoją piramidy.

„Bez tej odnogi Nilu zbudowanie piramid w tym miejscu było niemożliwe” – powiedziała Hader Sheisha, jeden z badaczy.

Naukowcy odkryli również, że około 1350 r. p.n.e., w czasach panowania króla Tutenchamona, wiele części odnogi Chufu wyschło, co przyczyniło się do tego, że przez ponad 200 lat w Egipcie nie zbudowano żadnej piramidy.

Sheisha powiedziała The New York Times, że dowiedzenie się więcej o środowisku naturalnym w Gizie może pomóc wyjaśnić więcej tajemnic otaczających piramidy.

Wielka Piramida w Gizie jest jedynym z siedmiu cudów starożytnego świata, który wciąż istnieje. Jej początkowa wysokość wynosiła prawie 150 metrów i została ona zbudowana dla faraona Chufu w 26 wieku p.n.e.

Pozostałe dwie piramidy w Gizie zostały zbudowane dla syna Chufu, Chefrena i wnuka Menkaure.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE