Teoria dotycząca śmierci Fryderyka Chopina, możliwe, że przyczyną nie była gruźlica
Urodzony w Polsce pianista i kompozytor, Fryderyk Franciszek Chopin (1810-1849), zadedykował całe swoje życie fortepianowi, do tego stopnia, że został nazwany „poetą pianina”. Nawet podczas komponowania utworów takich jak sonaty wiolonczelowe, wspaniale wkomponowywał w nie pianino. Z dwustu utworów, prawie wszystkie przeznaczone są na fortepian.
Śmierć Chopina, artysta: Feliks-Joseph Varias, 1885 rok
Mówi się też, iż Chopin podniósł Nokturn do rangi gatunku wyrafinowanego. Jego nokturn składa się z dwudziestu jeden zwięzłych, trzy do cztero minutowych pieśni. Prawa ręka gra lirycznie tak, jakby śpiewała, a słodka melodia dodaje głębi emocji. Około dwudziestego roku życia, Chopin przeprowadził się do Paryża do pracy, jednak przez całe życie tęsknił za swoją prawdziwą ojczyzną, Polską. Prosił też, aby jego zwłoki zostały zwrócone do Polski po jego śmierci.
Mówi się, że Chopin zmarł na gruźlicę, kiedy była ona powszechna w XVIII wieku. Jednak ostatnie badania na temat jego śmierci pokazują, że przyczyną mogła być inna choroba. Silnie wskazywana jest mukowiscydoza. Jest to rzadka choroba genetyczna, która powoduje powstawanie wielu cyst w płucach, trzustce i zatokach przynosowych, w których środku gromadzi się lepki śluz. Chociaż u białych ludzi ta choroba występuje w jednym na trzy tysiące pięćset narodzonych ludzi, w krajach azjatyckich odnotowano jedynie kilka przypadków.
Pomimo iż Chopin miał sto siedemdziesiąt centymetrów wzrostu, przez całe życie ważył mniej niż czterdzieści pięć kilogramów. Z upływem czasu stawał się zauważalnie wychudzony i cierpiał na częste infekcje dróg oddechowych. Cierpiał też na chroniczny kaszel, podczas którego, kaszlał krwią. Jest to typowy objaw mukowiscydozy. Jego młodsza siostra, Emilia, w wieku 14 lat także zmarła na coś, co jest podejrzewane jako mukowiscydoza. Obecnie nie ma na nią znanego lekarstwa. Najlepiej zapobiegać infekcji poprzez jej kontrolę i odpowiednie odżywianie. Jednak nawet wtedy ciężko jest przekroczyć pięćdziesiątkę. Po swoich trzydziestu dziewięciu krótkich latach życia, Chopin pozostawił za sobą wiele intensywnych romansów i kompozycji fortepianowych. Mówi się, że widział się on ze swoimi wnukami, nawet jeśli średnią życia wtedy było około czterdzieści lat. Wydaje się więc, że kiedy życie jest krótkie, wszystko nagli.
Dział: 1815-1918
Autor:
Kim Cheoljung | Tłumaczenie: Alicja Kempara
Źródło:
https://www.chosun.com/medical/2024/02/08/3HNKNZWYYVCSXHAFUNYWBEN2TE/