2023-11-15 12:39:57 JPM redakcja1 K

To miasto było stolicą morderstw w późnośredniowiecznej Anglii - i nie jest to Londyn

Oxford był stolicą morderstw w późnośredniowiecznej Anglii, a według nowych badań głównym katalizatorem przemocy była męska populacja uniwersytecka miasta.

Historycznie rzecz biorąc, miasta uniwersyteckie były domem dla wielu mężczyzn w pewnym wieku, co powodowało zamieszki i przemoc. Historia/Shutterstock

Wskaźnik zabójstw w mieście był od czterech do pięciu razy wyższy niż w XIV-wiecznym Londynie czy Yorku, twierdzą naukowcy z University of Cambridge, którzy zmapowali znane przypadki morderstw w średniowiecznej Anglii.

„To nie było zaskakujące, tego się spodziewałem" - powiedział CNN profesor Manuel Eisner, główny badacz mapy morderstw i dyrektor Instytutu Kryminologii Uniwersytetu Cambridge.

„Wiedziałem z poprzednich publikacji, że Oxford ma bardzo wysoki wskaźnik zabójstw".

Uruchomiona przez Centrum Badań nad Przemocą Instytutu Kryminologii, Medieval Murder Maps to cyfrowy zasób, który przedstawia miejsca zbrodni na podstawie 700-letnich dochodzeń koronerów. Oryginalna mapa Londynu z 2018 roku została przebudowana i rozszerzona o mapy Oxfordu i Yorku.

Średniowieczna mapa Oksfordu w Anglii około XII lub XIII wieku. Archiwum Historii Uniwersalnej/Grupa Universal Images/Getty Images

Łącznie w ramach projektu skatalogowano 354 miejsca zbrodni zabójstw w XIV-wiecznej Anglii. Jak podano w komunikacie prasowym, spośród sprawców o znanym pochodzeniu, którzy zostali skatalogowani w Oksfordzie, 75% zostało zidentyfikowanych jako „clericus", podobnie jak 72% ofiar. W tym okresie clericus najprawdopodobniej odnosił się do studenta lub członka uniwersytetu. Literatura historyczna na temat miast uniwersyteckich sugeruje, że „w średniowieczu wszystkie miały reputację tych, w których studenci mieli problemy z zamieszkami, przemocą, niewłaściwym zachowaniem i tak dalej" - powiedział Eisner, dodając, że był to stereotyp w tamtym czasie, który został potwierdzony tylko przez ich dane.

'Idealna burza dla przemocy'

W tym czasie Oxford był jednym z największych i najbardziej szanowanych ośrodków nauki na Zachodzie, przyciągającym międzynarodowych uczonych. Liczył około 7000 mieszkańców, z czego 1500 uważano za studentów.

„(Oxford) był idealnym miejscem dla przemocy" - powiedział Eisner. W tym czasie wszyscy studenci Oxfordu byli płci męskiej i zazwyczaj w wieku od 14 do 21 lat.

„Dla Oxfordu oznaczało to wielu młodych mężczyzn, a młodzi mężczyźni mogą powodować problemy" - powiedział Eisner, dodając, że ci młodzi mężczyźni nie mieliby dużej kontroli społecznej, ale mieliby dostęp do alkoholu i broni.

Oksford był jednym z największych i najbardziej szanowanych ośrodków edukacyjnych w Europie, przyciągającym studentów z całego kontynentu. Print Collector/Hulton Archive/Getty Images

„Spotykają się różne rzeczy, które łączą się i tworzą warunki" - dodał, mówiąc, że uczniowie często grupowali się w oparciu o to, skąd pochodzili, co również podsycało konflikty między ludźmi z różnych regionów. Aby zmapować morderstwa, naukowcy przeczytali listy koronerów, które rejestrowały nagłe i podejrzane zgony stwierdzone przez ławę przysięgłych, zazwyczaj składającą się z lokalnych mieszkańców. Zawierały one „nazwiska, wydarzenia, lokalizacje, a nawet wartość narzędzi zbrodni", zgodnie z komunikatem prasowym. Na podstawie swoich badań zespół szacuje, że w późnośredniowiecznym Oksfordzie wskaźnik zabójstw wynosił od 60 do 75 na 100 000 mieszkańców - około 50 razy więcej niż obecne wskaźniki w XXI-wiecznych angielskich miastach. Eisner ostrzegł jednak przed dokonywaniem bezpośrednich porównań między teraźniejszością a tamtymi czasami.

„W średniowieczu nie było czegoś takiego jak telefon 999 (911). Nie było służb ratunkowych, chirurgii... ani żadnego innego mechanizmu leczenia ran", więc ludzie umierali częściej niż obecnie, powiedział.

Autor:
Hafsa Khalil | Tłumaczenie: Daria Kondratiuk

Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/09/28/uk/oxford-medieval-murder-capital-intl-scli-gbr/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE