Tunel odkryty pod egipską świątynią może prowadzić do grobowca Kleopatry, mówi archeolog
Tunel odkryty pod egipską świątynią może prowadzić do grobowca Kleopatry, mówi archeolog.
Tunel odkryty pod egipską świątynią może prowadzić do grobowca Kleopatry, mówi archeolog.
Kathleen Martinez, archeolog z Uniwersytetu w Santo Domingo, od prawie 20 lat poszukuje zaginionego grobowca Kleopatry. Jest przekonana, że teraz dokonała przełomu. Martinez i jej zespół odkryli tunel o długości 1,305 metrów, który znajduje się 13 metrów pod ziemią, jak niedawno ogłosiło egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności – specjaliści architektoniczni nazwali to „cudem inżynierii”. „Wykopaliska odkryły ogromne centrum religijne z trzema sanktuariami, świętym jeziorem, z ponad 1,500 obiektami, popiersiami, posągami, kawałkami złota i ogromną kolekcję monet przedstawiających Aleksandra Wielkiego, królową Kleopatrę i Ptolemeuszy” – powiedziała Martinez w rozmowie z CNN.
„Najciekawszym odkryciem jest kompleks tuneli prowadzących do Morza Śródziemnego i zatopionych budowli”– dodała. Eksploracja tych podwodnych struktur jest kolejnym krokiem w poszukiwaniu zaginionego grobowca egipskiej królowej, która rozpoczęła się w 2005 roku.
„Mojej wytrwałości nie należy mylić z obsesją. Podziwiam Kleopatrę jako postać historyczną. Padła ofiarą propagandy Rzymian, której celem było wypaczenie jej wizerunku” – powiedziała Martinez.
„Była wykształconą kobietą, prawdopodobnie pierwszą, która formalnie studiowała w Muzeum w Aleksandrii, centrum kultury swoich czasów” – mówi Martinez, która powiedziała, że podziwia Kleopatrę jako studentkę, lingwistkę, matkę i filozofkę.
Kiedy jej mąż, rzymski generał Marek Antoniusz, zmarł w jej ramionach w 30 roku p.n.e., Kleopatra wkrótce potem odebrała sobie życie, pozwalając, by ugryzła ją żmija, zgodnie z powszechnym przekonaniem. Moment ten został uwieczniony w sztuce i literaturze, ale ponad dwa tysiące lat później niewiele wiadomo o tym, gdzie spoczywają ich szczątki.
Seria wskazówek doprowadziła Martinez do przekonania, że grobowiec Kleopatry może znajdować się w świątyni Ozyrysa w zrujnowanym mieście Taposiris Magna, na północnym wybrzeżu Egiptu, gdzie Nil łączy się z Morzem Śródziemnym. Naczelną wskazówką była sama nazwa. Według Martinez Kleopatra była uważana w swoim czasie za „ludzką inkarnację bogini Izydy”, tak jak Antoniusz był uważany za boga Ozyrysa, męża Izydy.
Martinez uważa, że Kleopatra mogła pochować męża w świątyni, aby odzwierciedlić ten mit. Martinez powiedziała, że ze wszystkich 20 świątyń w Aleksandrii, które studiowała, „żadne inne miejsce, struktura ani świątynia nie łączy w sobie tak wielu warunków, jak świątynia Taposiris Magna”.
W 2004 roku Martinez przedstawiła swoją teorię Zahiemu Hawassowi, egipskiemu archeologowi, który był wówczas ministrem Egiptu do spraw starożytności. Jej projekt został zatwierdzony rok później. Po latach poszukiwań Martinez czuje, że jest już blisko.
Dotychczasowe wykopaliska ujawniły, że „świątynia była poświęcona Izydzie” – co Martinez uważa za kolejny znak, że zaginiony grobowiec znajduje się w pobliżu – podobnie jak tunele pod powierzchnią morza.
Martinez powiedziała, że jest na „początku nowej podróży” – podwodnych wykopalisk. Według oświadczenia Ministerstwa Turystyki i Starożytności wybrzeże Egiptu przez wieki nawiedzały trzęsienia ziemi, które spowodowały zawalenie się części Taposiris Magna i zatopienie go pod falami. To tutaj Martinez i zespół będą szukać później. Chociaż „jest za wcześnie, by wiedzieć, dokąd prowadzą te tunele”, jest pełna nadziei. Jeśli tunele prowadzą do Kleopatry „będzie to najważniejsze odkrycie stulecia” powiedziała.
Dział: Starożytność Historia
Autor:
Maria Szafran
Źródło:
https://edition.cnn.com/style/article/egypt-temple-cleopatra-lost-tomb-scli-intl-scn/index.html