Biżuteria za 500 000 funtów skradziona, ale celem były pikantne listy miłosne króla! Szantażyści grozili katastrofą prababci Camilli i kochankiem, Królem Edwardem VII
Przeprowadzono wiele porównań między królową Camillą a jej prababką, Alice Keppel. Jeśli ich sytuacje były podobne — jako długoletnie kochanki księcia Karola i pradziadka, króla Edwarda VII — to jednak tak samo wyglądało to w przypadku ich niezwykle odważnych poglądów.
Król Edward VII pisał pikantne listy miłosne do wieloletniej kochanki Alice Keppel, która była prababcią królowej Camilli
Alice Keppel z pewnością miała zacięcie do walki, co obrazuje niezwykły, lecz mało znany epizod z przełomu ubiegłego wieku.
Kochliwy król Edward VII uwielbiał swoją towarzyszkę tak bardzo, że pisał do niej praktycznie codziennie, a Alice trzymała jego pikantne notatki miłosne przewiązane wstążką w swojej sypialni.
Niewątpliwie miała wyobrażenie, że tam zostaną ukryte przed ciekawskimi spojrzeniami — być może jako zabezpieczenie przed mniej wystawnymi czasami. Jednakże pewnego dnia w 1903 roku miała miejsce katastrofa...
" Pewnej majowej nocy wróciła do domu o północy i zastała dwóch włamywaczy w swojej sypialni, gotowych do wyjścia z biżuterią o wartości 5000 funtów", donosił Poranny Kurier (ang. The Morning Post) w 1903 roku. W dzisiejszych cenach jest to 500 000 funtów.
"Pani Keppel wezwała lokaja, który zaskoczył włamywaczy na schodach. Złodzieje obezwładnili go i dotarli do drzwi wejściowych, ale okazało się, że są zamknięte.
"Pani Keppel dzielnie podążyła za rabusiami do drzwi i podkreśliła, że ich ucieczka jest niemożliwa. Następnie mężczyźni spokojnie czekali na przybycie policji".
Intruzom z Grosvenor Street nie chodziło jednak o biżuterię, lecz o coś znacznie cenniejszego.
"Spiskowcy wierzyli, że listy od wybitnej osobistości były przechowywane w pojemniku w sypialni pani Keppel, a ich plan polegał na zabraniu tego miniaturowego sejfu i całej jego zawartości" - kontynuował raport.
"I chociaż podczas przeszukania włamywacze splądrowali każdą szufladę i szafkę w pokoju, przedmioty, które zabrali i które przy nich znaleziono, zostały zabrane bez względu na wartość — zamiast tego, aby ukryć prawdziwy cel kradzieży".
"Słuchała chętnie", napisał jeden z ówczesnych dowcipów, "i leżała podobnie".
W Londynie plotki o Ulubienicy (La Favorita) stały się powszechne — a kiedy król Edward poszedł do teatru, tłumy krzyczały: "Gdzie jest Alice? Gdzie jest Alice?
Jednak reszta kraju nic nie wiedziała, ponieważ ten skrywany sekret nigdy nie został wspomniany w druku.
Gdyby intruzom powiodła się ich nikczemna intryga, pikantny związek Edwarda z piękną Alice zostałby zdemaskowany, rujnując jej reputację i skutecznie wykluczając ją z dobrego towarzystwa, którego zasada numer jeden brzmiała: "Nigdy nie daj się przyłapać".
Nigdy nie nagłaśniano ich romansu, w przeciwieństwie do ich mniej szczęśliwych potomków Karola i Camilli.
Para kochanków odbywała coroczne podróże do Biarritz, gdzie Francuzi traktowali Alice jak królową cesarzową, a ona towarzyszyła królowi Edwardowi w pałacu Buckingham w 1910 roku, szlochając histerycznie, gdy umierał, a koperta wypełniona banknotami czekała na nią obok.
Wydaje się, że płatność ta była jednorazowym prezentem, jednak podczas trwania ich związku król zlecił bankierowi Sir Ernestowi Casselowi "zarządzanie jej inwestycjami", co sugeruje, że przekazywał jej pieniądze, by zostały zainwestowane.
W kolejnych latach Alice przeniosła się na emeryturę do Florencji, zamieszkując ekskluzywną willę Ombrellino i zabierając ze sobą słynne listy — zmarła w 1947 roku.
Jej prawnuczka Camilla odwiedziła pustą, rozbrzmiewającą echem willę nie tak dawno temu podczas wycieczki po Włoszech i przyznała z żalem, że żałuje, że nie została sprzedana rodzinie.
Czy przeglądając jej liczne pokoje, miała okazję poszperać i sprawdzić, czy uda jej się znaleźć te królewskie listy miłosne — aby dodać je do swojej osobistej słodkiej kolekcji korespondencji?
Prawdę mówiąc, prawdopodobnie listy zostały ostatecznie zniszczone. Córka Alice Keppel, Violet Trefusis (która została kochanką Vity Sackville-West) była znana z wymazywania przeszłości w ten sposób, prawdopodobnie za pomocą słynnych zapałek Swan Vestas.
Dział: Europa
Autor:
Christopher Wilson | Tłumaczenie: Sylwia Kohutova