Ulubiona przekąska wnuka Jagiełły: piwna polewka zamiast kawy czy herbaty
Parzenie kawy lub herbaty stało się codziennym rytuałem dla każdego Białorusina. A co spożywali nasi przodkowie, gdy te napoje były mało popularne i mało znane? To były zupełnie nie leśne zioła, jak można by pomyśleć, a gorąca podliwa z piwa — gramatka. Opowiemy, jak przygotować przysmak, który tak bardzo lubił Wielki Książę Zygmunt Stary.
Produkty potrzebne do przygotowania Gramatki. Źródło: budzma.org
Napój na piwie z XIV wieku
Gramatka, znana w historii białoruskiej kuchni jeszcze z XIV wieku, była wtedy uważana za napój i przygotowywano ją na bazie gorącego piwa. W tamtych czasach prawie nie spożywano surowej wody, ponieważ woda z rzek uznawana była za brudną i szkodliwą dla układu pokarmowego.
Dlatego ludzie zaspokajali pragnienie napojami bezalkoholowymi i lekkoalkoholowymi: piwem, bimbrem, winem i kwasem. Niektóre z tych napojów dodawano do pełnowartościowych potraw. Na przykład na kwasie można było przyrządzać verashchaku, a na piwie — gramatkę — polewkę z dodatkiem przypraw, kawałków chleba, żółtek i sera lub twarogu.
Ulubiona przekąska wnuka Jagiełły
Historycy kuchni białoruskiej twierdzą, że z piwnej gramatki i bardzo lubił rozpoczynać swój poranek wnuk Wielkiego Księcia Litewskiego i polskiego króla Jagiełły, Zygmunt I Stary. Grzanka przed śniadaniem była dla niego tym, czym dzisiaj jest wcześniejsza kawa przy rodzinnych stołach.
Po tym, jak ówczesnym elitom stało się znane, że monarcha kocha gramatkę, niemal każdy szlachcic starał się rozpoczynać swój poranek od niej. A gdy monarcha pojął za żonę księżniczkę z Mediolanu, Bonę Sforza, to po pierwszej nocy poślubnej to właśnie gramatkę podano królowej Bonie, i od tej potrawy zaczęło się jej zaznajamianie z lokalną kuchnią.
Reszta artykułu na stronie: https://gloswschodu.org/Kuchnia/ulubiona-przekaska-wnuka-jagielly:-piwna-polewka-zamiast-kawy-czy-herbaty
Dział: Średniowiecze
Autor:
Budzma.org | Tłumaczenie: Palina Siamenava