Złodziej „upuścił” XVI-wieczną monetę podczas okradania fortu
Wśród skarbów odnalezionych podczas sześciomiesięcznych wykopalisk znajduje się moneta z XVI wieku, upuszczona przez złodzieja plądrującego rzymski fort.
Uważa się, że moneta Marii Królowej Szkotów była przechowywana przez lata i przypadkowo upuszczona przez złodzieja. Zdjęcie: Vindolanda Trust
Mosiężna moneta Marii Królowej Szkotów została znaleziona przez zespół wolontariuszy w Vindolanda w Hexham, niedaleko Muru Hadriana w Northumberland, podczas corocznych prac wykopaliskowych. Inne znaleziska obejmowały 134 monety, dobrze zachowany posąg boga Marsa ze stopu miedzi i kamienną rzeźbę przedstawiająca głowę kobiety z III wieku.
Doktor Andrew Birley, dyrektor naczelny Vindolanda Trust, powiedział, że moneta jest pierwszym dowodem „rabowania kamieni” w tym miejscu. Prawdopodobnie trzymano ją jako pamiątkę po kontrowersyjnej królowej i upuszczono ją w XVII wieku.
W ostatnich tygodniach wykopalisk odkopano miniaturową, rzeźbioną kamienną głowę z wyszukaną fryzurą i koroną. Zdjęcie: Vindolanda
Urodzona w 1542 roku, Maria, królowa Szkocji do 1568 roku, była także królową Francji przez rok, począwszy od 1559 roku. Jako prawnuczka Henryka VII miała mocne roszczenia do korony Anglii, uznawanej zwłaszcza przez katolików. Jednak seria błędów politycznych doprowadziła do jej ucieczki ze Szkocji i uwięzienia przez kuzynkę — królową Elżbietę, a ostatecznie ścięcia w 1587 roku.
Odkopano także dobrze zachowaną, miniaturową statuę boga Marsa, wykonaną ze stopu miedzi. Zdjęcie: Vindolanda Trust
Doktor Birley powiedział: „Moneta jest tak zniszczona, że prawdopodobnie przez wiele lat trzymano ją jako pamiątkę, zanim została przypadkowo upuszczona przez osoby okradające to miejsce z rzymskich pozostałości”.
„Ci, którzy byli lojalnymi zwolennikami królowej Marii, mogli zachować ją jako pamiątkę po jej panowaniu i być może reprezentowali własne poglądy polityczne lub patriotyczne”. Uważa, że zaginęła po roku 1575, a prawdopodobnie przed połową XVII wieku.
Odnaleziono także brązową głowę bóstwa byka, która była w dobrym stanie. Zdjęcie: Vindolanda Trust
Marta Alberti-Dunn, zastępca dyrektora ds. wykopalisk, podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w pracach, które koncentrowały się na północy i południu fortu, w tym w koszarach kawalerii i piechoty. Powiedziała, że przyszłoroczne prace będą obejmować usunięcie 1000 metrów kwadratowych darni na północnym krańcu fortu.
Co roku zespół wolontariuszy spędza miesiące na wykopaliskach na terenie rzymskiego fortu. Zdjęcie: Vindolanda Trust
Dział: Nowożytność
Autor:
BBC | Tłumaczenie: Anastasiia Slyvko – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/