Znaleziono unikalną złotą bransoletę - może ujawniać starożytne sojusze z Danią
W Norwegii dokonano tylko dwóch podobnych odkryć.

SKARB: Złota bransoletka cieszy oko. To bardzo rzadki okaz. FOTO: HÅVARD ZEINER / TRØNDELAG FYLKESKOMMUNE
Na pierwszy rzut oka może przypominać linę. Ale rzadkie znalezisko dokonane tej jesieni w Inderøy w Trøndelag to coś zupełnie innego. Jest to bransoletka wykonana z całego kawałka złota i skręcona w kształt spirali. Na końcach kształt jest wyrównany i ozdobiony poprzecznymi pasami.
- Tego typu znaleziska zdarzają się niesamowicie rzadko. Tak twierdzi starszy doradca w samorządzie regionu Trøndelag, Harald Bugge Midthjell. Tylko dwa podobne elementy biżuterii zostały znalezione w Norwegii.
Być może był to wyjątkowy prezent
Biżuterię odkryto na polu w Sund w Inderøy. A człowiek, który za tym stoi, nazywa się Ingar Karlsen. Jest on jedną z wielu osób w okolicy, które używają wykrywacza metali do poszukiwania biżuterii.
– W zasadzie wszystko zostało zrobione zgodnie z zasadami dotyczącymi tego rodzaju sztuki. Skontaktował się z nami zaraz po znalezieniu skarbu.
O ile wiadomo, tylko dwa takie elementy biżuterii zostały kiedykolwiek znalezione w Norwegii. W Avaldsnes na Karmøy i w Hodne na Jæren.
Poprzednio biżuteria została znaleziona w starych grobowcach z kamiennymi komorami. Znaleziono wtedy także bronie wykonane z brązu. Broń, rodzaj grobu i dekoracja mogą być datowane na starszą część epoki brązu, tj. 1700 do 1100 p.n.e.
„Bransoletki zostały zinterpretowane jako prezenty od sojuszników z Danii”, wyjaśnia Midthjell.
- Jest to więc dość zaskakujące, że jeden z nich pojawił się teraz w Trøndelag. Doradca twierdzi, że wiele podobnych ustaleń poczyniono w Danii.
- Pokazuje to, że Trøndelag mógł być częścią sieci kontaktów rozciągającej się od południowo-zachodniej Norwegii do Danii. I to już we wczesnej epoce brązu.
Starszy doradca Harald Bugge Midthjell i kierownik sekcji Anne Bjørg Evensen Svestad. Pracują w dziale dziedzictwa kulturowego Rady Okręgu Trøndelag. FOTO: HÅVARD ZEINER / TRØNDELAG FYLKESKOMMUNE
Ten skarb należy przekazać
Wszystkie znaleziska, które pochodzą sprzed 1537r. monety sprzed 1650 r. i znaleziska saamskie starsze niż 1918 rok, są własnością państwa. Jest obowiązek ich zgłoszenia i oddania.
Dyrekcja ds. Dziedzictwa Kulturowego rozważa, czy należy przyznać nagrodę dla znalazców i właścicieli gruntów przy znalezieniu cennych i rzadkich przedmiotów.
Kiedyś w Sund w Inderøy znajdowało się wiele grobowców, ale kilka z nich zostało zniszczonych na przestrzeni lat. Obecnie na tej farmie w Trøndelag znajdują się 23 znane pochówki. Większość z nich koncentruje się wzdłuż grzbietu morenowego na zachód od farmy.
W 1967 roku znaleziono tu kolekcję 22 szkieletów z epoki brązu. Leżały one w skupiskach, które wyglądały na miejsce masowych grobów.
Nowo odkryta bransoleta może być datowana na ten sam okres co szkielety i prawdopodobnie została znaleziona w grobie podobnym do tych w Jæren i Avaldsnes.
Kto był jej właścicielem?
Nie mamy pojęcia, kto mógł być właścicielem cennej bransoletki.
To samo mówi Harald Bugge Midthjell.
- Cenna biżuteria, znaczniki grobowe i masowy grób mogą wskazywać na społeczeństwo z nierównościami społecznymi, które przejawiają się w oznakach działań wojennych. Być może w Sund był już bogaty wódz, który prowadził ludzi w wojnie z sąsiadami? A może bransoleta, która była bogato zdobiona należała do osoby duchownej?
Teraz rzadki artefakt zmierza do Trondheim. Tam zostanie przekazany do Muzeum Nauki.
Dział: Starożytność
Autor:
Trond Odin Myhre Johansen, Julie Haugen Egge | Tłumaczenie: Ludwika Kabat