2023-09-19 15:06:55 JPM redakcja1 K

FDA zatwierdza inhibitor JAK, Momelotynib, w leczeniu mielofibrozy z niedokrwistością

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dzisiaj zatwierdziła inhibitor JAK, momelotynib (Ojjaara), dla pacjentów cierpiących na mielofibrozę z niedokrwistością, zgodnie z komunikatem prasowym firmy GSK, producenta.

fot. Fotolia 

Momelotynib jest czwartym inhibitorem JAK zatwierdzonym przez agencję do leczenia mielofibrozy, jednak jedynym przeznaczonym dla pacjentów z poziomem hemoglobiny poniżej 10g/dL. 

To ważny krok, ponieważ mimo że inhibitory JAK są standardową formą leczenia mielofibrozy, te poprzednie zaakceptowane do terapii rzadkiego raka krwi mogą powodować cytopenię, a w szczególności niedokrwistość, co, ironicznie, jest również charakterystycznym objawem samej mielofibrozy.  

Ta kwestia utrudnia używanie inhibitorów JAK przy leczeniu mielofibrozy, stwierdził niedawno lekarz medycyny Anthony Hunter, specjalista ds. nowotworów szpiku w Emory University School of Medicine w Atlancie w stanie Georgia, który zabrał głos na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Onkologii Hematologicznej w Houston. „Momelotynib jest ważnym nowym lekiem dla pacjentów z większą niedokrwistością”. Momelotynib wykazuje odpowiedź śledzionową podobną do ruksolitynibu – pierwszego inhibitora JAK zatwierdzonego do stosowania w leczeniu zwłóknień szpiku w Stanach Zjednoczonych – i wyższe wskaźniki niezależności od transfuzji pomimo niższych poziomów kontroli objawów.  

W komunikacie prasowym GSK hematolog/onkolog lekarz medycyny Ruben Mesa, dyrektor wykonawczy Atrium Health Wake Forest Baptist Comprehensive Cancer Center w Winston-Salem w Karolinie Północnej powiedział, że „dzięki momelotynibowi mamy potencjał osiągnąć nowy standard opieki nad pacjentami dotkniętymi mielofibrozą z niedokrwistością”. 

Specyficzne przeznaczenie momelotynibu obejmuje "leczenie mielofibrozy o stopniu średnim lub wysokim, w tym pierwotnej mielofibrozy lub wtórnej mielofibrozy (po czerwienicy prawdziwej i po nadpłytkowości samoistnej), u dorosłych z niedokrwistością". 

Podawany raz dziennie lek został zatwierdzony na podstawie dwóch badań. Jeden test, MOMENTUM, pokazał statystycznie znaczącą odpowiedź w odniesieniu do objawów ogólnych, odpowiedzi śledziony i niezależności od transfuzji u pacjentów z niedokrwistością leczonych momelotynibem w porównaniu z danazolem. 

Podgrupa pacjentów z niedokrwistością badania SIMPLIFY-1 wykazała porównywalne zmniejszenie objętości śledziony w porównaniu z ruksolitynibem, ale niższą skuteczność w kontrolowaniu objawów. 

Najczęściej spotykane efekty uboczne momelotynibu w badaniach to małopłytkowość, krwotoki, infekcje bakteryjne, zmęczenie, zawroty głowy, biegunka i nudności. 

Autor:
M. Alexander Otto, MMS | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska

Żródło:
https://www.medscape.com/viewarticle/996531

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE