2023-09-15 17:17:55 JPM redakcja1 K

Gniew jest oznaką niewinności

Grupa naukowców opisuje, jakim sposobem odkryli, że gniewne reakcje ludzi na zarzuty świadczą o ich niewinności.

Shutterstock

Uderz w stół, a nożyce się odezwą, jak mówi przysłowie. Odnosi się to do naszej gwałtownej reakcji na jakieś oskarżenie, ponieważ jest ono prawdziwe, albo zawiera ziarno prawdy. W kilku badaniach stwierdzono jednak, że szczególnie intensywnie reagujemy na zarzuty, które nie są prawdziwe. 

Cztery psycholożki przeprowadziły wywiady na potrzeby badania z kilkoma tysiącami osób. Konfrontowały ankietowanych z jednej strony w filmach i scenariuszach z sytuacjami, w których osoby były oskarżane o popełnienie różnych przestępstw i zleciły im ocenić reakcję tych osób. 

Inni uczestnicy zajęli się fikcyjną sytuacją w związku, w której partner oskarżył swoją partnerkę o zdradę albo przełożona w supermarkecie podejrzewała współpracownika o kradzież pieniędzy z kasy. W dwóch badaniach naukowczynie poprosiły ankietowanych o przypomnienie sobie słusznych lub fałszywych oskarżeń w ich życiu, chcąc się dowiedzieć, w jaki sposób by na nie zareagowali. 

Gniew jest – wbrew temu co sądzi duża ilość ludzi – wyraźną oznaką, że zarzut lub oskarżenie są nieuzasadnione, jak podkreślają autorki. Badacze zaznaczają, że dużo ludzi uważa, że osoby, które reagują gniewem są winne, ponieważ istnieje ogólnie niedużo fizycznych wskazówek w zachowaniu określonej osoby, by móc rozpoznać, czy kłamie, czy nie. Ze względu na brak innych oznak, oburzenie skłania do podejrzeń.  

 
 
 
 
 
 
 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE