2023-09-21 21:51:09 JPM redakcja1 K

Jak rozpoznać u siebie pracoholizm?

Pracoholizm: Jak nadmierna ilość pracy szkodzi zdrowiu i ogranicza życie. Prof. Ute Rademacher o powstawaniu, zapobieganiu i pomocy w przypadku pracoholizmu.

Czy istnieją warunki środowiska pracy, które przyczyniają się uzależnieniu od pracy?

Osoby, na których ciąży duża odpowiedzialność, są bardziej narażone na pracoholizm niż inni. Więcej osób dotkniętych tą chorobą pracuje w firmach, w których nie ma rady pracowniczej. Wydaje się ona pełnić pewną funkcję ochronną, ponieważ przykładowo wspiera przestrzeganie godzin pracy, przepisów dotyczących przerw i zdrowia personelu w firmie.

Jak rozpoznać u siebie pracoholizm?

Do typowych objawów uzależnienia zaliczamy na przykład sytuację, w której nie możemy przestać pracować, robimy to po kryjomu, a w rezultacie cierpi na tym nasze małżeństwo, rodzina i relacje z innymi. Wyróżniamy pracę kompulsywną i nadmierną. Praca kompulsywna polega na tym, że nie potrafię odpoczywać. Zawsze muszę coś robić, nie tylko w pracy, ale także w czasie wolnym. Natomiast nadmierna praca polega na ciągłym obciążaniu się coraz większą ilością obowiązków. Oba aspekty muszą być spełnione, gdy mówi się o pracoholizmie.

Jak temu zapobiec?

Poświęć czas na refleksję nad swoim stylem pracy. Warto też znaleźć zajęcie poza nią, która przyniesie Ci satysfakcję i pozwoli poczuć się docenionym. Poczucie własnej wartości nie powinno być budowane wyłącznie poprzez pracę.

Gdzie szukać pomocy?

W zależności od skali problemu, poprzez coaching, wsparcie terapeutyczne lub pobyt w szpitalu. Grupy samopomocy również odgrywają ważną rolę, ponieważ można się w nich bardzo szybko zintegrować i uświadomić sobie, że nie jest się samemu z problemem.

Autor:
Friederike Lübke | Tłumaczenie: Patryk Wasyliszyn

Żródło:
https://www.psychologie-heute.de/beruf/artikel-detailansicht/42905-wie-wir-arbeitssucht-erkennen.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE