2023-09-15 16:54:17 JPM redakcja1 K

Kiedy sen (nie) uspokaja

Nowe badanie pokazuje, że podczas fazy snu REM, kiedy śnimy, przetwarzamy uciążliwe doświadczenia z całego dnia – o ile nie umożliwi nam to …

Gorodenkoff /Shutterstock

Do czego służy sen REM, czyli te fazy snu, w których występują intensywne sny? Przez długi czas było to zagadką. Holenderskie badanie potwierdza hipotezę, że podczas fazy snu, w której śnimy przetwarzane są trudne doświadczenia emocjonalne z całego dnia. 

Rick Wassing i jego zespół odtworzyli wieczorową porą 20 uczestnikom nieprzyjemne nagranie dźwiękowe, podczas gdy leżeli w skanerze mózgu: osoba testowana słyszała samą siebie śpiewającą dziwną piosenkę. Wstydliwe doświadczenie wywołało zgodnie z oczekiwaniami, zamieszanie w ciele migdałowym, który jest emocjonalnym radarem mózgu.  

Sen REM zapewnia regenerację 

W ciągu nocy uczestnicy jednak zdawali się w znacznym stopniu opanować zawstydzające uczucie, ponieważ na następny dzień powtórne wykonanie ich dziwnej piosenki, nie zrobiło na nich większego wrażenia – pod warunkiem, że mieli wystarczającą ilość snu REM w nocy. Jeśli jednak sen REM był niespokojny lub często przerywany, nie nastąpił efekt regeneracji emocjonalnej. 

Co więcej: naukowcy w jednym wariancie eksperymentu zaznaczyli wstydliwe doświadczenie, wystawiając uczestników na działanie określonego zapachu podczas nagrania dźwiękowego. W trakcie snu osoby testowane zostały ponownie wystawione na działanie zapachu, co wpłynęło na aktywację pamięci. Uczestnikom z dobrym snem REM pomogło to dodatkowo w regeneracji emocjonalnej; natomiast uczestnikom z fragmentarycznym snem REM reaktywacja nie dała ulgi, lecz przyczyniła się do zwiększenia zmieszania emocjonalnego. 

  

  

  

  

Autor:
Thomas Saum-Aldehoff | Tłumaczenie: Kasandra Lis

Żródło:
https://www.psychologie-heute.de/leben/artikel-detailansicht/40168-wenn-schlaf-nicht-beruhigt.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE