2022-10-04 21:55:12 JPM redakcja1 K

Najistotniejsze błędy, których należy unikać w CV

Jak podaje CV Maker, przeciętny rekruter lub menedżer ds. rekrutacji spędza od 6 do 8 sekund na przeglądaniu CV, zanim zdecyduje czy jest ono odpowiednie, czy nie. W Wielkiej Brytanii na jedną posadę przypada ...

Jak podaje CV Maker, przeciętny rekruter lub menedżer ds. rekrutacji spędza od 6 do 8 sekund na przeglądaniu CV, zanim zdecyduje czy jest ono odpowiednie, czy nie. 

W Wielkiej Brytanii na jedną posadę przypada średnio około 250 CV, co oznacza że pracodawcy są w stanie natychmiast zlokalizować błędy. CV z zatłoczonymi układami, brakiem nagłówków lub takie, które są zbyt długie czy zbyt krótkie najprawdopodobniej nie zostaną wybrane. Jeśli jednak szukasz nowej pracy, eksperci z CV Maker zebrali najistotniejsze błędy, których powinieneś unikać przy tworzeniu CV, tak żebyś odniósł sukces w ubieganiu się o wymarzone stanowisko. Upewnij się, czy ich nie popełniasz!

1. Literówki i błędy gramatyczne

Prawdopodobnie pierwsza rzecz na którą zwracają uwagę pracodawcy, błędy w twoim CV pokazują, że nie przywiązujesz uwagi do szczegółów. Drobne pomyłki nie powinny być powodem do obaw, jeżeli jednak posiada ich mnóstwo, od razu wywiera to złe wrażenie na rekruterze lub menedżerze ds. rekrutacji. Jeżeli po tym, jak naciśniesz “wyślij”, zauważysz wiele literówek lub innych większych błędów, rozważ ponowne wysłanie swojego CV. Może się to wydawać krępujące, ale istnieją profesjonalne sposoby, by to zrobić. Do poprawionego CV najlepiej dołączyć krótkie wyjaśnienie. Uprzejmie wyjaśnij, że wysyłasz zaktualizowany plik i przepraszasz za błąd. Pamiętaj, żeby użyć narzędzia do sprawdzania pisowni i dopilnować, żeby co najmniej dwie osoby sprawdziły twoje CV, zanim będziesz ubiegał się o posadę.

2. Nieprofesjonalny adres mailowy

Nieprofesjonalny adres mailowy to kolejny duży błąd według pracodawców. Twoje CV to twoja służbowa wizytówka, stanowi pierwsze wrażenie, jakie tworzy o tobie menedżer ds. rekrutacji, zanim jeszcze cię pozna. Pamiętaj o stworzeniu oddzielnego konta mailowego przeznaczonego do szukania pracy i nadaniu mu profesjonalnej nazwy. Upewnij się, że nie używasz adresu mailowego, który utworzyłeś, mając 15 lat. Inaczej pokazuje to pracodawcom, że jesteś zbyt leniwy, żeby stworzyć nowe konto, albo że nie cenisz swojej kariery zawodowej. Jeśli masz problem z nazwą, użyj swojego nazwiska i inicjału imienia lub imienia i nazwiska. Dzięki temu będzie ona przejrzysta i profesjonalna.

3. Przerwy w zatrudnieniu

Duże odstępy czasowe są jednym z największych błędów w CV, które natychmiast zauważą łowcy głów, rekruterzy i menedżerzy ds. rekrutacji. Jedna przerwa w zatrudnieniu nie jest aż tak niespotykana, szczególnie jeżeli podróżowałeś albo założyłeś rodzinę. Jednak jeżeli wielokrotne odstępy wydają się być nie na miejscu, upewnij się, że masz uzasadniony powód, żeby je wytłumaczyć. Przerwy w zatrudnieniu stanowią sygnał ostrzegawczy, ponieważ mogą nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Są wyjątki, ale większość wysoko wykwalifikowanych pracowników nie posiada dużych luk w swojej historii zatrudnienia. Pracodawcy mogą się również obawiać, że zrobisz to ponownie i zrezygnujesz z pracy, kiedy będziesz pod presją. Pomocne może być wyjaśnienie tej przerwy w liście motywacyjnym. Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę, miej w przygotowaniu szczere i wyraźne wytłumaczenie dotyczące tego tematu.

4. Częste zmienianie pracy

Ludzie szukają pracy i nowych możliwości rozwoju kariery z różnych powodów. Większe wynagrodzenie, lepsze świadczenia, lepsza równowaga między pracą a życiem osobistym, itd. Jednak dla pracodawcy częste zmienianie pracy może stanowić powód do zaniepokojenia. Pracodawcy chcą zatrudniać ludzi, w których mogą inwestować. Jeden rok lub mniej to za mało czasu dla pracownika, żeby stał się on naprawdę biegłym na swoim stanowisku lub wywarł znaczący wpływ na firmę. Jeżeli często zmieniasz posady i dowodzi tego twoje CV, upewnij się, że masz ważne powody by tak robić. Nie wspominaj, że po prostu “potrzebowałeś zmiany”, ponieważ pokazuje to, że jesteś niestały lub zawodny. Niektóre z lepszych powodów częstego zmieniania pracy, które da się wyjaśnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą być takie, że zostałeś zatrudniony przez inną firmę. W ten sposób dowiedziesz, że jesteś cennym członkiem zespołu. Możesz również wspomnieć, że twoje poprzednie stanowisko uległo zmianie i jest inne od tego, na które początkowo zostałeś zatrudniony albo nawet, że nie rozwijałeś się tak szybko, jak byś tego chciał.

5. Zbyt dużo osobistych informacji

Zbyt dużo nieistotnych, osobistych informacji w CV również może być dużym błędem. Twoje CV to dokument podkreślający twoje umiejętności, osiągnięcia i historię pracy. Musi pozostać profesjonalny. Chociaż pokazywanie w nim odrobiny osobowości stanowi zaletę, zbyt wiele osobistych informacji może powstrzymywać pracodawców od zatrudniania cię. Postaraj się, żeby było krótkie oraz zwięzłe i poczekaj do rozmowy kwalifikacyjnej, która jest okazją do zabłyszczenia. Najlepszym, nie narzucającym się sposobem na pokazywanie swojej osobowości są twoje hobby i zainteresowania. Upewnij się jednak, że są one związane z twoim stanowiskiem.

Dział: Styl życia

Autor:
Tłumaczenie - Sonia Chudek

Żródło:
https://www.yorkshiretimes.co.uk/article/Top-CV-Red-Flags-To-Avoid

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE