2022-11-13 07:31:14 JPM redakcja1 K

Psycholog o prawdziwym powodzie, dla którego mężczyźni nie pokazują swoich emocji i dlaczego jest to tak niebezpieczne

Bycie w związku z mężczyzną może być trudne.

Jeżeli twój partner ma trudności z okazywaniem emocji, przyczyna może leżeć w stanie psychicznym. Źródło: Getty

 

Bycie w związku z mężczyzną może być trudne.

Wielu mężczyzn nie tylko ma trudności ze sprzątaniem pozostawionych przez siebie brudnych bokserek albo pamiętaniem o rocznicach, ale również z okazywaniem emocji – co utrudnia współpracę w związkach.

Niektórzy nie są zbyt chętni dzielić się tym, co czują. Widać to na przykład, kiedy po wyznaniu miłości w odpowiedzi słyszysz jedynie pomruk, 
a w momencie kiedy wręczasz prezent urodzinowy, nad którym spędziłaś tygodnie przygotowań, otrzymujesz krótkie „fajnie”.

Pewien ekspert wyjawił jednak prawdziwy powód, dla którego mężczyźni nie okazują uczuć otwarcie.

Psycholog Loren Soeiro jest zdania, że niezdolność do wyrażania uczuć może położyć się cieniem na związek, a także być postrzegane jako wyraz arogancji.

Powiedział także, że wielu mężczyzn sprawia wrażenie „racjonalnych myślicieli”, którzy odseparowują swoje emocje od decyzji. 

Mimo że może się to wydawać cechą osobowości twojego męża, chłopaka lub przyjaciela, dr Soeiro wyjaśnia, że przyczyna może leżeć w często spotykanej psychologicznej cesze zwanej aleksytymią.

Samo słowo pochodzi z greki i oznacza brak słów do wyrażania emocji. 

Dalej dr Soerio tłumaczy, że wyrażenie to opisuje konflikt między myślą a emocjami – oznacza to, że możesz czuć coś, ale mieć problem, żeby jasno ustalić co to za uczucie.

„Nie jest to zaburzenie psychiczne per se, ale raczej cecha, która stwarza wyzwania psychologiczne”, mówi w wywiadzie dla magazynu Psychology Today.

Guru wyjaśnił, że do innych znanych symptomów tego stanu należą:

  • strach przed bliskością
  • dystans emocjonalny
  • przesadne dążenie do niezależności
  • skrępowanie w kontaktach z ludźmi
  • niezdolność do wyrażania emocji 
  • przewlekły negatywny nastrój

Dodaje, że łatwo można pomylić te oznaki z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 

Nie tylko kładą się one cieniem na związki, ale niezdolność do okazywania uczuć ma również fizyczne skutki uboczne, groźne dla zdrowia. Chodzi tu między innymi o kołatanie serca, przewlekły ból i trudności z oddychaniem.

Eksperci twierdzą, że ten stan częściej występuje u mężczyzn, a mają na to wpływ stereotypy płciowe, które od najmłodszych lat są im wpajane. Takie stereotypy występują na przykład w formie powiedzeń typu „bądź mężczyzną” albo poglądu, że mężczyźni nie powinni płakać, ale być silni i opiekować się swoimi rodzinami. Według doktora Soerio nie są one dla nikogo zdrowe, a ludzie nie bez powodu wykształcili emocje.

„Generalnie nie jest trudno zauważyć, że emocje zawsze były ważne dla naszego przetrwania, włączając w to komunikację międzyludzką, zacieśnianie więzi grupowych i wykrywanie zagrożeń”.

„Tendencje panujące w kulturze lub w rodzinie i pomniejszające przeżywanie, lub okazywanie emocji przez mężczyzn nakładają na nich ciężar, który jest niepotrzebny i szkodliwy”, dodaje.

Jak mężczyźni mogą temu zaradzić?

Jeżeli podejrzewasz u siebie aleksytymię, dr Soerio uspokaja, że jesteś w stanie nie tylko nauczyć się z nią żyć, ale także ją odwrócić. Uważa, że dobrze jest zacząć od psychoterapii, ponieważ da ci to okazję, żeby być sobą i wyrażać swoje emocje.

Jednak jeżeli nie jesteś w stanie jej podjąć, istnieje kilka rzeczy, które można robić w domu, na przykład prowadzenie dziennika, słuchanie muzyki, a nawet próby wczuwania się w położenie bohaterów z filmów lub powieści.

Zdaniem psychologa dzięki temu będziesz w stanie rozwinąć większą świadomość emocjonalną. Jednak nie nastąpi to z dnia na dzień, a dr Soerio  wyjaśnia, że niełatwo będzie dokonać zmiany po tylu latach unikania emocji.

Dodaje także, że wydobycie ich na powierzchnię może trochę potrwać, ale zapewnia, że jeżeli będziesz nad tym pracować, uda ci się to zrobić.

Dział: Facet

Autor:
Terri-Ann Williams | Tłumaczyła: Sonia Chudek

Źródło:
https://www.thesun.co.uk/health/18531135/psychologist-real-reason-men-dont-show-emotions/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.