2022-09-19 14:00:42 JPM redakcja1 K

25 najbardziej absurdalnych francuskich ustaw i dekretów, które wciąż obowiązują

W Internecie można znaleźć masę komentarzy na temat wielu nieprawdopodobnych francuskich praw, które mówią na przykład, że nie można nazwać swojej świni Napoleon lub że zabronione jest całowanie się przy torach.

© Stokpic

Prawo jest prawem (nawet jeśli nieprawdopodobnym)

W Internecie można znaleźć masę komentarzy na temat wielu nieprawdopodobnych francuskich praw, które mówią na przykład, że nie można nazwać swojej świni Napoleon lub że zabronione jest całowanie się przy torach. Jednak rzetelności wielu z wymienionych tekstów nie można udowodnić, a niektóre ustawy są bardziej miejską legendom niż tekstem prawnym. “NEON” przygląda się dziesięciu bardzo prawdziwym prawom i nakazom wciąż obowiązującym we Francji oraz kilku trochę mniej autentycznym. Od dziwacznych regulaminów gminnych po oryginalne uprawnienia prezydenta Republiki, absurd czasem sam zaprasza się do tekstów prawa. I kto powiedział, że w prawie nie ma miejsca na zabawę?

 

Zabronione jest małżeństwo z wujkiem lub ciotką (chyba że prezydent Republiki jest za...)

Kodeks cywilny i jego artykuł 163 zakazuje małżeństwa wujka z siostrzenicą czy bratanicą lub ciotki z siostrzeńcem, czy bratankiem. Chyba że... Prezydent Republiki postanowi wyjątkowo znieść ten zakaz z „poważnych powodów", co określa art. 164. Wraz z dopuszczeniem w 2013 roku małżeństw jednopłciowych, zakaz ten i jego wyjątek dotyczą obecnie również takich związków.

 

Zabronione jest przebywanie nago we własnym domu

Artykuł 222-32 kodeksu karnego jest jasny: tak długo, jak istnieje możliwość, że ktoś może cię w takim stanie zobaczyć, zabronione jest przebywanie nago w domu. Sama próba złamania tego prawa może drogo kosztować - do 15 000 euro grzywny i roku więzienia. Nie ważne więc czy robisz z siebie widowisko, czy po prostu wychodzisz nago spod prysznica, możesz zostać ukarany. Nawet twój współlokator może wnieść przeciwko tobie oskarżenie.

 

Zabronione jest umieranie (w Cugneaux)

Cugneaux, urocza gmina w Haute-Garonne, nie jest fanką nieplanowanych zgonów. W listopadzie 2007 r. burmistrz Philippe Guérin wydał dekret gminny zabraniający "każdej osobie, która nie ma jeszcze przygotowanego na tamtejszym cmentarzu grobu, a która chce być pochowaną w Cugneaux, umierać na terenie gminy". Mężczyzna posunął się nawet do dodania, że "sprawcy takich wykroczeń będą surowo karani za swoje czyny". Dlatego lepiej na wszelki wypadek zachować środki ostrożności...

 

Zabronione jest rozpowszechnianie nocnych zdjęć wieży Eiffla

Wieża Eiffla jest codziennie fotografowana przez tysiące turystów. Jednak jej 20- tysięczny system nocnego oświetlenia uznawany jest za publiczne dzieło sztuki, a co za tym idzie, podlega prawu do wizerunku. Do rozpowszechniania takich zdjęć wymagane jest zatem zezwolenie. Niemniej ścisłe stosowanie tego przepisu wymagałoby ponadprzeciętnej organizacji…

 

Zakaz spożywania alkoholu w firmach z wyjątkiem...

Alkohol w firmach jest surowo zakazany, ale prawo przewiduje kilka wyjątków: wino, piwo, cydr i... perry. W niektórych firmach decyzją zarządu zakaz ten może być “jeszcze bardziej” ograniczone.

 

Zakaz pobytu UFO w Châteauneuf-du-Pape

Burmistrz Châteauneuf-du-Pape wydał w październiku 1954 roku dekret zakazujący "przelotu, lądowania i startu statków powietrznych znanych jako latające spodki lub latające cygara na terenie gminy pod groźbą natychmiastowej konfiskaty". Burmistrza do takiej reakcji skłonił fakt, że w tamtym czasie wielu mieszkańców twierdziło, że widziało UFO. Obecny burmistrz odmawia jednak uchylenia ustawy, ponieważ jest to decyzją "niewyobrażalną", mówi w wywiadzie dla Dauphiné Libéré. "Dekret jest skuteczny - dowód: nie przylatują tutaj UFO!”.

 

Rodzice mogą sprzeciwić się małżeństwu swojego dziecka

Zgodnie z artykułem 173 kodeksu cywilnego "ojciec, matka, a w przypadku braku ojca i matki dalsi przodkowie, mogą sprzeciwić się małżeństwu swoich dzieci, nawet jeśli są one pełnoletnie". Dozwolonym jest więc sprzeciwić się związkowi jednego ze swoich dzieci, co może jednak sprawić, że relacje z synową czy zięciem staną się nieco napięte…

 

Zakaz wprowadzania słoni na plażę w Granville

W 2009 roku burmistrz Granville podjął poważną decyzję. W obliczu znalezienia na miejskiej plaży odchodów słoni, zwierząt, które należały do dwóch cyrków objazdowych odwiedzających w tamtym czasie miasto, burmistrz wydał dekret gminny, który brzmiał dość niecodziennie: zakazuje się przebywania słoni na terenie nadbrzeża. "Morze jest od lat zanieczyszczane przez wycieki ropy, ale to nasze zwierzęta za małą ilość odchodów mają teraz zakaz wstępu na plażę" - powiedział Stéphane Gistau, jeden z dyrektorów cyrku Amar.

 

W przypadku nielegalnego rozwiązania Zgromadzenia Narodowego powołane zostanie Tajne zgromadzenie…

W 1872 roku byliśmy zapobiegawczy. Artykuł 3 ustawy z 15 lutego przewidywał oryginalne rozwiązanie w przypadku nielegalnego rozwiązania Zgromadzenia Narodowego. Dwóch przedstawicieli każdej rady generalnej miało wziąć udział w spotkaniu z deputowanymi i członkami rządu, którzy "zdołali uniknąć przemocy".

Choć w 2011 roku mówiło się o uchyleniu tego prawa, parlament ostatecznie go nie zniósł. Nigdy nie wiadomo…

 

Kosz na śmieci to potencjalna zabójcza broń

Kodeks karny w art. 132-75 definiuje broń jako "każdy przedmiot, który wygląda na mogące wywołać dezorientację i służy do grożenia, do zabijania lub do uszkodzenia ciała". Orzecznictwo uznaje, że popielniczka lub kosz na śmieci mogą stanowić potencjalną broń. Zwierzęta również mogłyby więc zaliczać się do tej kategorii. Naprawdę żyjemy na krawędzi…

 

Świnia nie może nosić imienia Napoléon

Prawo pochodzące z XIX wieku podobno zabrania komukolwiek nazywać swoją świnię imieniem Napoleon. Człowiek, któremu zawdzięczamy maturę, nie mógł być w tamtych czasach kojarzony ze świnią, która symbolizowała gospodarstwo i odpady. Jest jednak pewien problem: to prawo nie istnieje. Niemniej NEON po części wyjaśni, dlaczego ta plotka jest nadal tak słynna. George Orwell napisał w 1945 roku Folwark zwierzęcy, krótką powieść, w której zwierzęta buntują się przeciwko ludziom. Świnia, będąca alegorią Stalina, nazywa się Napoleon. Żaden francuski wydawca nie zgodził się na nazywanie świni imienia cesarza, więc zamiast tego nazwano ją Cezar. Trzeba było czekać aż do 1981 roku, by świnia otrzymała ponownie swoje pierwotne imię: Napoleon. Wtedy uproszczenia tematu i zwroty o "wydawaniu się" zrobiły swoje.

 

Koniecznie trzeba mieć w domu siano

Ah tak! Jeśli król będzie przypadkiem przejeżdżał obok twojego domu na koniu, koniecznie musisz mieć coś dla zwierzęcia, aby mogło odzyskać siły! Mała rada: miej też przygotowane ciasteczko, gdyby sam król był głodny... Nigdy nie wiadomo…

 

Ketchup jest zakazany we francuskich szkołach

W celu obrony sosów w "stylu francuskim", ale przede wszystkim w celu ograniczenia śmieciowego jedzenia, od 2011 roku zabronione jest podawanie ketchupu we francuskich szkołach podstawowych. Jedno pytanie: jak można będzie uczynić jadalną pyszną brukselkę, którą wszyscy tak uwielbiają?

 

Komary zakazane w Briollay

Po co używać trawy cytrynowej, skoro można zakazać komarów prostym dekretem? Od 21 lipca 2018 r. burmistrz Briollay, w pobliżu Angers, postanowił zakazać przebywania komarów w swoim mieście. Dekret został przyjęty i wywieszony w całym mieście już następnego dnia. Szansa dla Briollayczyków: koniec z głośnymi komarami uniemożliwiającymi sen. Zzzzz zzz bzzzz.

 

Paryscy piekarze nie mogą brać urlopu na żądanie

Croissanty, w sierpniu i lipcu poproszę! Każdego lata piekarze w Paryżu i jego wewnętrznych przedmieściach są zobowiązani do otwierania lokali przez co najmniej jeden letni miesiąc: lipiec lub sierpień, w zależności od roku. Aby nikt nie został bez bagietki, dekret prefektury nr 95-058 z 1 lutego 1995 r. dzieli piekarnie w Paryżu na dwie grupy - piekarnie z pierwszej zamykają się w lipcu, a piekarnie z drugiej w sierpniu.

 

Zakaz przebierania się w kostiumy w Disneylandzie w Paryżu

Jeśli planujesz odwiedzić Mikiego i jego przyjaciół w ten weekend, musisz wiedzieć, że park rozrywki zabrania się za nich przebierać: zasady parku narzucają odpowiedni strój. Tylko dzieci mogą to robić - dorośli lub nastolatkowie nie mają takiego prawa. Oczywiście nie jest to oficjalna ustawa, a indywidualne zasady parku.

 

Kobieta nie może być grabarzem

W 2020 roku zawód ten jest wykonywany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Jednak przestarzałe prawo, które nadal obowiązuje, zabrania kobietom być grabarzem. Wyjaśnienia należy szukać w samym pochodzeniu słowa "croquemort". Kiedyś by nie wątpić w śmierć człowieka, zwyczajowo odgryzano mu palec u nogi. Jak można sobie wyobrazić, nie jest to zbyt pociągające zadanie dla kobiety, (podczas gdy dla mężczyzny, nie ma problemu, jest to oczywiście szczyt wytworności). Możliwość ta została więc po prostu kobietą zakazana.

 

Możliwe jest wypisanie czeku na… papierze toaletowym

Czek na zwykłym papierze jest obecnie środkiem płatniczym zatwierdzonym przez orzecznictwo. Chcesz wypisać czek w toalecie? Nic prostszego! Wystarczy, że napiszesz na listku papieru:
- słowo "czek”
- kwotę w postaci cyfr i liter
- nazwę i dane swojego konta w banku
- miejsce i datę płatności
- nazwa beneficjenta
A na zakończenie: Twój podpis.
Nie zapomnij o długopisie.

 

We Francji nie wolno mówić językiem innym niż francuski

Jest to najstarszy akt prawny, który nadal obowiązuje we Francji. Dwa nigdy nieodwołane artykuły rozporządzenia Villers-Cotterêts, wydanego przez Franciszka I w 1539 roku, są nadal stosowane przez Sąd Kasacyjny i Radę Państwa. Artykuły te narzucają język francuski jako język urzędowy. Na całe szczęście możemy jeszcze oglądać nasze ulubione seriale w wersji oryginalnej…

 

Zakaz jedzenia kanapki przy stanowisku pracy

Do wszystkich miłośników kanapek - prawo zabrania spożywania ich w pośpiechu przy stanowisku pracy. O ile nie uzyska się zwolnieni od inspektora pracy, jedzenie w pośpiechu "w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy jest nielegalne", jak mówi artykuł R4227-19.

 

W niedzielę po południu hałasowanie jest zabronione - ale rano proszę
bardzo!

Komu podczas ostatnich porannych momentów snu nie przeszkadzał dźwięk młotka lub śrubokrętu? Nawet jeśli jest to bardzo nieprzyjemne, Twój sąsiad ma do tego prawo. Zabronione jest jednak majsterkowanie w niedzielne popołudnie. Krajowa Rada ds. hałasu (tak, ona naprawdę istnieje) wydała pozytywną opinię na temat majsterkowania w tygodniu w godzinach 9-12 i 13.30-19.30, w soboty w godzinach 9-12 i 15-19 oraz w święta i niedziele w godzinach 10-12.

 

Palenie banknotów jest (obecnie) dozwolone

11 marca 1984 r., godzina głównego programu stacji TF1: Serge Gainsbourg pali na żywo banknot o nominale 500 franków. Skandaliczna sekwencja wydarzeń, barwny standard tego show... Akt trafia w sedno i, co więcej, jest nielegalny. Od 1994 roku prawo z 1810 roku karzące za niszczenie banknotów zostało jednak uchylone. Czy dziś Gainsbourg wywołałby taki skandal?

 

Możliwy jest ślub z kimś, kto już nie żyje

Jeśli można udowodnić, że zmarły również chciał się pobrać, to we Francji całkowicie legalne jest poślubienie kogoś, kto już nie żyje. Prawo to pochodzi z 1959 roku, kiedy to generał de Gaulle zezwolił na małżeństwo między kobietą a mężczyzną, który zmarł, podczas pęknięcia tamy, które wywołało śmierć kilka osób. Odstępstwo to stało się później prawem.

 

Filmowanie w metrze? To zabronione!

Nieszkodliwe nagrywanie Instagram Story w metrze jest oficjalnie zabronione! Trzeba mieć zgodę wydaną przez operatora sieci transportowej, by móc filmować cokolwiek wewnątrz francuskiego metra.

 

Możliwe jest usunięcie absurdalnych praw

Wiele z przepisów prawnych jest obecnie przestarzałych lub nawet całkowicie oderwanych od rzeczywistości. W celu poprawy czytelności różnych tekstów, które nagromadziły się przez lata i wieki, stworzona została komisja: BALAI. "Bureau d'abrogation des lois anciennes inutiles" - Urząd ds. Uchylania Niepotrzebnych Starych Ustaw (to nie żart) ma za zadanie uporządkować legislacyjne skamieliny... Szkoda - my wciąż je lubimy...

Dział: Nauka

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE