2022-10-04 11:41:43 JPM redakcja1 K

Dziwne sześciokątne diamenty znalezione w meteorycie z innej planety

Mikroskopia elektronowa ujawniła sześciokątne diamenty (ciemny obszar blisko środka zdjęcia) w meteorytach znalezionych w Afryce

 

Tajemnicze sześciokątne diamenty, które nie występują naturalnie na Ziemi, zostały odkryte w czterech meteorytach w północno-zachodniej Afryce.
„To naprawdę ekscytujące, ponieważ kilka osób w terenie, które wątpiły, czy ten materiał w ogóle istnieje”, mówi Alan Salek z RMIT University w Melbourne w Australii, który był częścią zespołu i znalazł tajemnicze diamenty. Diamenty sześciokątne, podobnie jak zwykłe diamenty, są zbudowane z węgla, ale ich atomy są ułożone w strukturze sześciokątnej, a nie sześciennej. Znane również jako lonsdaleity, sześciokątne diamenty zostały po raz pierwszy zgłoszone w meteorytach w USA i Indiach w latach 60. XX wieku. Jednak wcześniej odkryte kryształy były tak małe – o wielkości zaledwie nanometrów – że trudno było potwierdzić, czy rzeczywiście są to diamenty heksagonalne.
Aby zapolować na większe kryształy, Salek i jego koledzy użyli potężnego mikroskopu elektronowego, aby zajrzeć do 18 próbek meteorytów. Jedna pochodziła z Australii, a reszta z północno-zachodniej Afryki.
Znaleźli sześciokątne diamenty w czterech afrykańskich meteorytach, z niektórymi kryształami mierzącymi do mikrometra wielkości – około 1000 razy większymi niż poprzednie odkrycia. Dzięki temu zespół mógł potwierdzić niezwykłą strukturę heksagonalną.
„To ważne odkrycie, ponieważ teraz mamy większe kryształy, możemy lepiej poznać, jak się uformowały i być może zreplikować ten proces w laboratorium”, dodaje Salek.
Na podstawie składu chemicznego meteorytów, które przyniosły je na Ziemię, wydaje się, że sześciokątne diamenty powstały wewnątrz planet karłowatych, mówi Andy Tomkins z Monash University w Melbourne, który kierował badaniami. Analiza zespołu sugeruje, że kryształy powstały w wyniku reakcji pomiędzy grafitem – który jest zbudowany z atomów węgla ułożonych warstwowo w arkuszach – a nadkrytycznym płynem składającym się z chemikaliów wodoru, metanu, tlenu i siarki, który prawdopodobnie powstał, gdy asteroida rozbiła się o planetę karłowatą i połamała ją na fragmenty, które ostatecznie spadły na Ziemię.
„Kiedy planeta się rozpadła, było to jak zdjęcie wieczka z butelki coli – uwolniło ciśnienie i ten spadek ciśnienia w połączeniu z wysoką temperaturą doprowadził do uwolnienia tego superkrytycznego płynu”, mówi Tomkins. Jest to proces podobny do tego, w którym zwykłe diamenty są wytwarzane w laboratoriach, poprzez ogrzewanie grafitu z gazami takimi jak wodór i metan, co sugeruje, że kilka zmian może spowodować powstanie lonsdaleitu, mówi Salek. Przewiduje się, że sześciokątne diamenty są o około 60% twardsze niż zwykłe diamenty na podstawie ich struktury, a ta dodatkowa twardość mogłaby mieć ważne zastosowania przemysłowe, jeśli mogłyby być wykonane syntetycznie. Na przykład, mogłyby być potencjalnie wykorzystane do produkcji ultra twardych ostrzy pił lub innych części maszyn, wyjaśnia Salek.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE