2022-09-23 07:52:50 JPM redakcja1 K

Indie przywracają gepardy do środowiska naturalnego po tym, jak wielkie koty zostały przetransportowane z Namibii

Chroniony park o powierzchni 750 km kwadratowych został wybrany jako dom ze względu na obfity żer i trawiaste tereny.

Zdjęcie: F1online digitale Bildagentur GmbH/Alamy | Sanktuarium stworzone dla kotów na południe od New Delhi ma pomieścić osiem namibijskich gepardów przewożonych tam po ogłoszeniu ich wyginięcia w Indiach w 1952 roku. 

Osiem namibijskich gepardów zostało przetransportowanych drogą powietrzną do Indii, w ramach ambitnego projektu ponownego wprowadzenia dużych kotów po tym, jak zostały one doprowadzone do wyginięcia dekady temu, jak urzędnicy i weterynarze stwierdzili.

Dzikie gepardy zostały przeniesione drogą z parku gier na północ od stolicy Namibii Windhoek w piątek, aby wejść na pokład wyczarterowanego Boeinga 747 o nazwie „Cat plane” (Koci samolot) na 11-godzinny lot.

Mają być powitane przez premiera, Narendrę Modiego, w sobotę, w dniu jego 72. urodzin.

Huśtawka otworzy bramy parku narodowego Kuno, nowego sanktuarium stworzonego dla kotów, 320 km na południe od New Delhi.

Chroniony park o powierzchni 750 km kwadratowych (290 mil kwadratowych) został wybrany jako dom ze względu na obfity żer i trawiaste tereny.

Projekt jest pierwszą na świecie międzykontynentalną translokacją gepardów, najszybszego na świecie zwierzęcia lądowego, według indyjskiego wysokiego komisarza do Namibii, Prashanta Agrawala.

„To historyczne, bezprecedensowe – przełomowe”, stwierdził. „Jesteśmy tym bardziej podekscytowani, ponieważ dzieje się to w 75 rocznicę uzyskania niepodległości Indii".

Krytycy ostrzegają, że namibijskie gepardy mogą mieć trudności z dostosowaniem się do indyjskiego siedliska i mogą zderzyć się ze znaczną liczbą lampartów już obecnych. Organizatorzy są jednak niezrażeni.

„Gepardy są bardzo zdolne do adaptacji i [zakładam], że dobrze dostosują się do tego środowiska”, przekazał dr Laurie Marker, założyciel organizacji charytatywnej Cheetah Conservation Fund z siedzibą w Namibii, która była kluczowa dla logistyki projektu. „Więc nie mam zbyt wielu obaw”.

Projekt był w przygotowaniu od ponad dekady. Wstępne dyskusje rozpoczęły się w latach 90-tych, jak przekazało AFP.

Indie były kiedyś domem dla gepardów azjatyckich, ale gatunek został tam uznany za wymarły do 1952 roku. Krytycznie zagrożone podgatunki, które kiedyś wędrowały po Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej i Indiach, obecnie występują w bardzo małych ilościach; tylko w Iranie.

New Delhi od 2020 roku pracuje nad ponownym wprowadzeniem zwierząt po tym, jak sąd najwyższy ogłosił, że afrykańskie gepardy, inny podgatunek, mogą być osiedlone w „starannie wybranym miejscu” w ramach eksperymentu.

Pięć samic i trzy samce, w wieku od dwóch do pięciu i pół roku, będą wyposażone w obroże satelitarne.

Są one darowizną od rządu Namibii, jednego z niewielkiej garstki krajów w Afryce, gdzie stworzenie to przetrwało na wolności.

Negocjacje trwają dla podobnej translokacji z RPA, urzędnik państwowy oświadczył w piątek; weterynarze zasugerowali, iż 12 kotów może być przeniesionych.

Gepardy wyginęły w Indiach głównie z powodu utraty siedlisk i polowań na ich charakterystyczne, nakrapiane futra.

Indyjski książę, Maharadża Ramanuj Pratap Singh Deo, jest powszechnie uważany za mordercę trzech ostatnich zarejestrowanych gepardów w Indiach pod koniec lat czterdziestych.

Gepardy, jeden z najstarszych gatunków dużych kotów, którego przodkowie występowali około 8,5 miliona lat temu, wędrowały niegdyś po Azji i Afryce w dużych ilościach, przekazał Gepard Conservation Fund.

Ale dziś pozostało ich tylko około 7000, głównie na afrykańskich sawannach.

Gepard jest wymieniony globalnie jako „zagrożony” na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. W Afryce Północnej i Azji jest „krytycznie zagrożony”.

Ich przetrwaniu zagraża przede wszystkim zmniejszanie się naturalnych siedlisk i utrata ofiar w wyniku polowań prowadzonych przez ludzi, zagospodarowywania terenów do innych celów i zmian klimatycznych.

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE