2022-09-17 21:17:57 JPM redakcja1 K

Spalanie tłuszczu

...

Patrząc na spalanie tkanki tłuszczowej z naukowego punktu widzenia proces ten wydaje się łatwy i prosty. Jeśli spojrzymy jednak na to, jak jest reklamowany wśród miłośników fitnessu, otrzymujemy obraz omamionej branży przedstawiającej ten problem jako bardziej zawiły i skomplikowany niż jest w rzeczywistości.

 

Zalecenia tych tak zwanych „fitnessowych ekspertów” sprowadzają się do godzinnych treningów mięśni brzucha (które są nieefektywne) i usilnego zjadania dwóch łyżek odżywki białkowej (co skutkuje przesiedzeniem dzień później trzydziestu minut na toalecie). Pewnego dnia stwierdziłem, że mam dość tych nieskutecznych porad, więc obrałem za cel zrozumienie mechanizmu odpowiedzialnego za utratę tłuszczu w ludzkim organizmie.

(Chciałem też po prostu mieć kaloryfer na brzuchu... Sześciopak za wszelką cenę!)

Jeśli ten artykuł ma wam coś przekazać, niech będzie to następująca myśl: „Jeżeli zrozumiesz podstawy, to wdrożenie odpowiednich kroków w życie będzie pestką”.

Twój plan żywieniowy mający sprzyjać utracie tkanki tłuszczowej wydaje się nie działać dlatego, że nie stosujesz się do tych fundamentalnych zasad.

Nie musisz się jednak martwić, gdyż przedstawię ci trzy filary zrzucania zbędnych kilogramów. Po zrozumieniu tych prostych zasad będziesz mógł pozbyć się tłuszczu w sposób bardziej efektywny niż kiedykolwiek wcześniej:

DEFICYT KALORYCZNY

Mówiąc prostym językiem, deficyt kaloryczny następuje wtedy, kiedy spożywamy mniej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić. Jest to JEDYNY SKUTECZNY sposób na utratę tkanki tłuszczowej.

Przykładowo, osoba spalająca 2500 kalorii dziennie będzie w stanie spalić tłuszcz tylko wtedy, kiedy ilość spożywanych kalorii będzie wynosić mniej niż 2500 kalorii dziennie. Jeśli wymóg deficytu kalorycznego nie jest spełniony, to nawet najlepsza dieta, tony ćwiczeń mięśni brzucha czy punktowa redukcja nie spowodują utraty tłuszczu.

Podsumowując – jeżeli celem w związku z którym zaczęliśmy ćwiczyć kalistenikę jest utrata zbędnego tłuszczu to musimy pamiętać o zachowaniu deficytu kalorycznego. (INACZEJ ŻADNA Z WYMIENIONYCH METOD NIE BĘDZIE SKUTECZNA!)

WAŻNA JEST DIETA, A NIE CIĄGŁE CARDIO

Trening cardio jest dobrym sposobem na zachowanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Co prawda podczas tego typu ćwiczeń spalamy kalorie, jednak NIE SĄ one cudownym środkiem na spalanie tłuszczu.

Jak mówiłem wcześniej, żeby organizm był w stanie spalić tkankę tłuszczową musimy jeść mniej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić. Mając to na uwadze trzeba również dodać, że nawet godzinny trening na bieżni nie przyniesie oczekiwanych efektów jeśli będziemy jeść niskiej jakości posiłki. Pomimo tego że biegamy... to stoimy w miejscu.

Trening cardio może jedynie wspomóc nas w naszej drodze do uzyskania szczuplejszej sylwetki. Zbyt intensywne ćwiczenia na początku mogą doprowadzić jedynie do wypalenia (jak się przekonałem na własnej skórze!)

TŁUSZCZE I WĘGLOWODANY NIE POWODUJĄ TYCIA – tylko przejadanie się!

Węglowodany są głównym źródłem energii dla naszego ciała, a zdrowe tłuszcze są niezbędne dla prawidłowej funkcji hormonalnej i produkcji testosteronu. (Oraz co oczywiste i o czym nie wolno zapomnieć – potrzebujemy białka do naprawy i wzrostu masy mięśniowej)

Jeżeli twój obecny plan żywieniowy sprawia, że czujesz się zmęczony, ociężały i ciągle głodny to mogę ci śmiało powiedzieć że jesz za mało węglowodanów i/lub tłuszczy.

Oparcie swojej diety na sałatkach z kurczakiem sprawi tylko, że podjadanie chipsów albo ciastek stanie się o wiele bardziej atrakcyjną propozycją. Odpowiedni balans białka, węglowodanów, tłuszczy, owoców i warzyw jest niezbędny do zrzucenia zbędnego tłuszczu. Jeżeli będziemy pamiętać o deficycie kalorycznym to będziemy odnosić sukcesy.

BONUS – ĆWICZENIA CAŁEGO CIAŁA

Zakładając, że obrałeś sobie za cel maksymalną redukcję tkanki tłuszczowej, to zapewne chcesz również zwiększyć swoją siłę. Kalistenika i ćwiczenia z wykorzystaniem masy ciała idealnie wspierają spalanie tłuszczu. Ćwiczenia wielostawowe takie jak pompki, podciągania i przysiady znacząco zwiększają produkcję testosteronu i hormonu wzrostu. Ten rodzaj ćwiczeń spala również największą ilość kalorii.

W efekcie można o wiele efektywniej stopniowo zwiększać obciążenie, co prowadzi do lepszych wyników. Dzięki wysokiemu wydatkowi kalorycznemu zwiększa się nasze dzienne zapotrzebowanie na energię, co z kolei powoduje deficyt kaloryczny, który jest wymagany do spalania tkanki tłuszczowej!

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i że ta cała gadka motywacyjna rozjaśniła ci temat utraty tkanki tłuszczowej. Teraz możesz z łatwością stać się maszyną do spalania tłuszczu!

Dział: Aktywnie

Autor:
Autor: Jake Gay/Tłumacz: Maciej Klupp

Żródło:
https://caliathletics.com/knowledge/fat-loss/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.