2022-12-29 08:45:35 JPM redakcja1 K

Co wywołuje nadmierne analizowanie? ‒ 6 sposobów na zatrzymanie go

Może się wydawać, że jesteś jedyną osobą, która w nocy, zamiast spać, rozmyśla nad decyzją, którą podjęła tego dnia lub martwi się zadaniami do wykonania na dzień następny. Jednak nie jesteś sam/sama ‒ badania sugerują, że 73% ludzi w wieku 25-35 lat chronicznie nadmiernie analizuje wraz z 52% osób w wieku 45 do 55 lat.

W wielu sytuacjach myślenie zbyt dużo może ukazywać się jako obsesja często wiążąca się z natarczywym przeżywaniem zdarzeń z przeszłości, czy nawet teraźniejszości z negatywnym nastawieniem. Zależnie od tego, czy twoja tendencja do nadmiernego myślenia dotyczy przeszłości, czy skupia się na przyszłości, są pozytywne sposoby do unormowania swoich myśli i mniejszego stresowania się.

Czytaj dalej, by zrozumieć, dlaczego zbyt dużo, analizujesz ‒ oraz jak to zakończyć

Co wywołuje nadmierne analizowanie?

Podczas gdy myślenie za dużo samo w sobie nie jest chorobą, jest powiązane z takimi dolegliwościami, włączając w to depresję, lęki, zaburzenia odżywiania oraz zaburzenia związane z używaniem substancji. Obsesja może być częsta także wśród ludzi cierpiących na chroniczne bóle i przewlekłe choroby przybiera formę negatywnych myśli na temat bólu i uleczenia się z niego.

Czasem zamartwianie i obsesja mogą podpuścić mózg do kojarzenia ich z czymś korzystnym lub produktywnym, tłumaczy Natali Dattilo Ph.D, psycholog zdrowia klinicznego w Bostonie oraz profesor psychiatrii w Harvard Medical School. „Weźmy na przykład zmartwienie, które jest charakterystyczną cechą generalnych zaburzeń lękowych”, mówi Dattilo. Niektórzy ludzie mogą odnosić wrażenie, że niepokojenie się pokazuje, że na czymś im zależy lub przygotowuje ich na najgorsze, co może przyjść, więc może to łatwo stać się nawykiem ‒, aczkolwiek takim, który możesz (i powinieneś) przełamać.

Jak zatrzymać myślenie ponad miarę?

Jeśli jesteś skłonny do nadmiernego analizowania, spróbuj poniższych strategii następnym razem, gdy przyłapiesz się na ześlizgiwaniu po zboczu ruminacji.

Zaakceptuj lub odrzuć swoje myśli 

W mózgu nieustannie kłębią się różnego rodzaju myśli. „Jednak myślenie jest dwukierunkową ulicą”, mówi Dattilo. „Podczas gdy mózg może zaproponować liczne blisko stałe »sugestie myślowe«, ostatecznie to my decydujemy czy je zaakceptujemy”.

Nie musisz uważać za prawdziwą każdej myśli, która wskoczy ci do głowy. W zasadzie możesz użyć momentów, gdy analizujesz zbyt dużo do zapytania i sprawdzania faktów pod kątem ich prawdziwości, by zmartwienia nie miały nad tobą takiej kontroli.

Ponownie wytrenuj swój mózg

„Kiedy mózg »odpoczywa« rejony, które się podświetlają to te odpowiedzialne za rozwiązywanie problemów i obszary powiązane z myśleniem odnoszącym się do samego siebie. Więc wystawiony na swoje własne sztuczki mózg będzie nadmiernie analizował ”, mówi Dattilo. To znaczy, że musisz trenować swój mózg, by temu zapobiec ‒, szczególnie jeśli zbyt dużo myślisz w konkretnym czasie np., przed pójściem do łóżka. Możliwym jest zmiana tego nawyku innymi oczyszczającymi umysł aktywnościami, dodaje.

Medytuj

Ćwiczeniem uważności jest technika medytacyjna, która może być korzystna dla osób z lękami i depresją. Najprostszym sposobem praktykowania jest skupienie się na czymś całkowicie przyziemnym i rutynowym jak zmywanie naczyń czy składanie prania. „Po prostu kierujesz uwagę na zadanie w sposób, który może nawet wydawać się hiper skoncentrowanym i obserwujesz siebie oraz doznania, jakie się pojawiają”, radzi Dattilo. To laserowe skupienie może pomóc w uciszeniu nachalnych myśli w twojej głowie.

Wyjdź ze swojej głowy i wejdź do ciała

Można także praktykować mindfulness w bardziej tradycyjnym sensie z uziemiającymi skanami ciała. Dattilo zaleca odłożenie jakichkolwiek myśli, jakie masz na boczny tor i skupienie się na swoim ciele. „Zamknij oczy i postaraj się wyczuć bicie twojego serca od środka, złap swoje dłonie i mocno je ściśnij lub postaw obie stopy na podłodze i postaraj się wyczuć punkt kontaktu z podłożem każdej z nich”, mówi. Inne sposoby na połączenie się ze swoim ciałem zawierają poruszanie się w rytm muzyki lub wizyty na siłowni.

Zrób zrzut mózgu

Journaling to pomocna metoda do wydostania swoich myśli z głowy by tak mocno cię nie przytłoczyły. Możesz także zawsze notować listy zadań do wykonania. „Tworzenie listy czy planu jest bardziej skoncentrowane na działaniu i może także trochę uspokoić nasz obsesyjnie analizujący mózg”, mówi Dattilo. Możesz to robić gdziekolwiek od kawałka papieru do aplikacji na twoim telefonie.

Zanurz się w naturze

Nie ważne gdzie się znajdujesz, świeże powietrze może zrobić wiele dobrego dla twojego umysłu. Jeżeli masz możliwość do wyjścia w naturze to nawet lepiej. Badania pokazują, że 90-minutowy spacer w środowisku naturalnym może obniżać skłonność do obsesji. Ta reakcja głównie wynika z braku hałasu i rozproszeń w otoczeniu przyrody tak samo jak zdolność niektórych ludzi do poskromienia ich negatywnych myśli i docenienia czegoś większego od nich wokół nich.

Kiedy udać się do lekarza?

Nadmierne myślenie może być dla niektórych ludzi bardziej wszechogarniające niż dla innych. „Jeśli twoje myśli są natarczywe lub bardzo przygnębiające albo twoja tendencja do obsesji koliduje z umiejętnością funkcjonowania, zalecam szukanie wsparcia profesjonalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego”, mówi Dattilo. Terapia może pomóc rozróżnić, które zmartwienia są produktywne, a które nieproduktywne. Także, jeśli mierzysz się z myślami o samookaleczaniu pod każdą postacią, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub terapeutom bezzwłocznie, dodaje.

Dział: Styl życia

Autor:
Mara Santili, Forbes HEALTH | Tłumaczenie: Eliza Gorzelak

Żródło:
https://www.forbes.com/health/mind/what-causes-overthinking-and-6-ways-to-stop/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.