2023-09-21 13:50:07 JPM redakcja1 K

Diagnostyka celiakii u dorosłych bez konieczności biopsji daje obiecujące rezultaty

Włoscy badacze z Uniwersytetu w Salerno odkryli, że prosty test stężenia tTG-IgA we krwi może być używany jako próg diagnostyczny do przewidywania zaniku kosmków dwunastnicy, charakterystycznego dla celiakii u dorosłych.

Pixabay/CC0 Public Domain 

W swojej pracy „Surowicze przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej IgA i przewidywanie zaniku kosmków dwunastnicy u dorosłych z podejrzeniem celiakii bez niedoboru IgA (Bi.A.CeD): wieloośrodkowe, prospektywne badanie kohortowe”, opublikowanej w czasopiśmie „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”,  badacze dokładnie opisali odkrycia dokonane w badaniu kohortowym przeprowadzonym na grupie osób podejrzewanych o celiakię i porównali zdolność diagnostyczną progów dla poziomu tTG-IgA w surowicy krwi z wynikami badań biopsji endoskopowych. 

Po wykluczeniach grupa kohortowa składała się z 436 uczestników, w tym 296 (68%) kobiet i 140 (32%) mężczyzn. Minimalny wiek badanych wynosił 18 lat, a średnia wieku – 40 lat. Uczestnicy zebrani byli z różnych części świata. Najwięcej osób było z Europy (305), następnie Azji (64), Ameryki Południowej (60) i Oceanii (7).  

Badani zostali podzieleni na trzy grupy na podstawie klinicznej prezentacji objawów, takich jak anemia, utrata wagi, biegunka (objawy malabsorpcji), symptomy różne od standardowych. Wyodrębniono także uczestników podejrzewanych o celiakię tylko na podstawie historii choroby w rodzinie lub obecności współistniejących chorób autoimmunologicznych. 

Lokalni patolodzy w 14 ośrodkach przetwarzali próbki biopsji dwunastnicy pobrane podczas endoskopii i przeprowadzali oceny histologiczne. Pomiary stężenia tTG-IgA w surowicy krwi zostały przeprowadzone zarówno w lokalnych, jak i centralnych laboratoriach.    

Ustanowiony próg wynosił 1 x górną granicę normy (ULN) dla tTG-IgA i był uznawany jako pozytywny, kiedy wynik był większy niż 1-krotność ULN. 

363 uczestników (83%) miało pozytywny wynik dla tTG-IgA w surowicy krwi. 73 badanych (17%) uzyskało wynik negatywny. Po przeglądzie, spośród 363 osób z wynikiem pozytywnym, 341 miało prawdziwą histologię (wynik prawdziwe pozytywny), a 22 – negatywną (nieprawdziwie pozytywny). Siedmiu z 73 badanych z negatywnym wynikiem miało pozytywną histologię (nieprawdziwie negatywny), a 66 miało negatywną (prawdziwie negatywny).  

Stężenia tTG-IgA we krwi większe niż 5,10 i 15 razy wykazywały większą niezawodność w diagnozie. Badacze sugerują, że 10-krotność ULN może być użytecznym progiem w diagnozach klinicznych. 

Badanie potwierdza, że test krwi może być zastosowany jako narzędzie diagnostyczne u dorosłych, wzorując się na bieżącej strategii diagnozy klinicznej „bez biopsji” w diagnozowaniu celiakii u dzieci. 

Autor:
Justin Jackson, Medical Xpress | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska

Żródło:
https://medicalxpress.com/news/2023-09-biopsy-free-diagnosis-celiac-disease-adults.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.