2023-09-27 17:33:02 JPM redakcja1 K

Eksperci od snu twierdzą, że YouTube może prowadzić do poważniejszych zakłóceń snu niż pozostałe aplikacje

Eksperci od snu twierdzą, że publikowane filmy są krótkie i często polecają następne w kolejce do odtworzenia, przez co utrudniają odcięcie się od ich oglądania.

Nowe badanie wykazało, że nastolatki oglądające YouTube zwlekały z położeniem się spać średnio o 11 minut, a zasypiały po upływie 13 minut. Jest to dużo poważniejsze zjawisko niż w przypadku innych aplikacji. YouTube może prowadzić do poważniejszych zakłóceń snu niż pozostałe aplikacje. Źródło: obraz licencjonowany przez Ingram Image

Jak powszechnie wiadomo, korzystanie ze smartfonów pociąga za sobą negatywne skutki zdrowotne, w tym wyrobienie złych nawyków dotyczących snu. Jednak najnowsze badania sugerują, że jedna aplikacja może szczególnie odciągać nastolatków od przespania nocy. 

Według najnowszego badania, każde 15 minut spędzone na oglądaniu YouTube’a przez nastolatków nocami w łóżkach, zmniejszało ich szansę na przespanie 7 godzin o 24%. Z kolei osoby, które oglądały telewizję jednakową ilość czasu, kładły się spać 9 minut wcześniej.

Australijscy naukowcy zbadali także działanie sześciu innych aplikacji, w tym Instagrama, Snapchata i Spotify. Żadna z tych aplikacji nie wywiera ani chronicznego ani negatywnego wpływu na nawyki snu u nastolatków. Jednakże granie w gry na konsoli również wiązało się z brakiem odpowiedniej ilości snu, a z kolei oglądanie Netflixa zwiększało senność w ciągu dnia.

Eksperci od snu twierdzą, że YouTube może prowadzić do poważniejszych zakłóceń snu niż pozostałe aplikacje, ponieważ publikowane filmy są krótkie i polecają następne w kolejce do obejrzenia. Z badania wynika, że nastolatki oglądające YouTube zwlekały z położeniem się spać średnio o 11 minut, a zasypiały po upływie 13 minut.

„W naszej klinice mamy styczność z nastolatkami, którzy zmagają się z problemami ze snem. Wiele z nich próbowało ograniczyć korzystanie z technologii, ale najwyraźniej bezskutecznie. Wiele wspominało także, że przy próbie zaśnięcia ma zamiar włączyć serwis YouTube. Nastolatkowie uważają, że oglądanie YouTube’a przed snem jest przyjemnym i relaksacyjnym doznaniem, a nie czynnikiem pobudzającym i utrudniającym zaśnięcie.” – relacjonuje badacz Michael Gradisar, szef działu badań nad snem w Sleep Cycle w Adelajdzie w Australii, dla U.S. News & World Report.

W badaniu wzięło udział 711 nastolatków w wieku od 12 do 18 lat. Nie uwzględniono w nim jednak wpływu i konsekwencji TikToka, coraz popularniejszej platformy umożliwiającej udostępnianie krótkich i dynamicznych filmów. Jednak z innych badań opublikowanych przez Daily Mail wynika, że to medium społecznościowe poważnie pogarsza jakość snu i powoduje częstsze uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Jednym z bardziej zaskakujących odkryć było to, że nastolatki, które oglądały telewizję przed snem, kładły się wcześniej spać. Wydaje się to zaprzeczać wcześniejszym badaniom, które podkreślały znaczenie trzymania telewizora poza sypialnią.

Niemniej jak zauważa Gradisar, nastolatki nie używają telewizora w taki sam sposób w jaki korzystają z innych urządzeń elektronicznych. Zdecydowanie laptop lub tablet zapewniają więcej możliwości i łatwiej korzysta się z nich w łóżku przed snem niż z telewizora. 

Według Pew Research Center 95% osób w wieku od 13 do 17 lat stwierdziło, że korzysta z YouTube’a, a 19% przyznało, że korzysta z niego niemal bez przerwy.

Badania wykazały jednak, że inne formy technologii również wpływają na jakość i czas snu. Według National Sleep Foundation niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów może wpływać na rytmy dobowe. Włączenie niebieskiego światła w nocy sprawi, że mózg pomyli noc z dniem i tym samym zachowa osobę czujną i aktywną nocą. Alerty i powiadomienia także wpływają na zakłócenia snu.

Czas spędzany przed ekranem jest również powiązany z bezsennością. Jednak wciąż toczy się debata na temat tego, czy samo korzystanie z technologii w nocy powoduje problemy ze snem, czy nastolatki zmagają się z bezsennością i dlatego częściej korzystają z telefonów w nocy.

Potrzeba zaśnięcia

Według National Sleep Foundation i American Academy of Sleep Medicine, nastolatki potrzebują od 8 do 10 godzin nieprzerwanego snu, aby wspomóc ich rozwój umysłowy, fizyczny, społeczny i emocjonalny, przez który przechodzą na tym etapie życia.

Sprawę komplikuje jednak fakt, że w wieku nastoletnim występuje opóźniona faza snu i czuwania, która zaburza rytm dobowy u nastolatków. Z tego względu nastolatki zwykle zasypiają bardzo późno w nocy i mają trudności z porannym budzeniem się, co jest uciążliwe zwłaszcza w dni szkolne, w których zajęcia rozpoczynają się wcześnie.

Ta naturalna faza fizjologiczna w połączeniu z zakłócaniem spokoju za pomocą urządzeń elektronicznych znacznie utrudnia nastolatkom uzyskanie takiej ilości i jakości snu, jakiej potrzebują, aby pozostać w zdrowiu i dobrej formie. Jak podaje Better Health Channel większość nastolatków regularnie zmaga się z pewnym deficytem snu.

Wykazano, że brak snu u nastolatków zwiększa ryzyko depresji, stanów lękowych, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i samobójstwa. Wspomniany brak snu wpływa też negatywnie na ich zdolności poznawcze i wyniki w szkole. Ponadto może prowadzić do ryzykownych zachowań, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i wysyłanie SMS-ów w trakcie jazdy.

Psycholog kliniczny z Uniwersytetu w Tel Awiwie, dr Avi Sadeh, zaobserwował znaczną różnicę w wynikach pomiędzy uczniami cierpiącymi z powodu braku snu i w pełni wypoczętymi. Już samo spanie o godzinę mniej na dobę przez trzy noce z rzędu powoduje spadek wydajności funkcji poznawczych nawet o dwa stopnie.

Niektórzy badacze wywnioskowali, że niedobór snu u nastolatków zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

Z sondażu Sleep in America przeprowadzonego przez National Sleep Foundation w 2011 roku wynika, że około 4 na 10 Amerykanów zabiera ze sobą telefon do łóżka, próbując zasnąć. Takie zachowanie było szczególnie powszechne wśród nastolatków i młodych dorosłych. Inne badania wykazały, że korzystanie z telefonów komórkowych, mediów społecznościowych, komputerów i telewizji powoduje krótki sen.

Jak poprawić higienę snu?

Eksperci od snu twierdzą, że nastolatki mogą zadbać o zdrowy sen, wprowadzając system ośmiogodzinnego snu do swojego codziennego harmonogramu, łącznie z weekendami. Ponadto należy konsekwentnie chodzić spać o tej samej porze, aby utrzymać wieczorną rutynę zasypiania, która pomoże w zrelaksowaniu się i zaśnięciu. Zaleca się odłożenie wszelkich urządzeń elektronicznych na bok na co najmniej 30 minut przed snem i przełączenie na tryb cichy, aby uniknąć powiadomień w środku nocy.

Pomocne może być również wyposażenie sypialni nastolatków w odpowiednie materace i poduszki. Dzięki dbałości o te szczegóły w pomieszczeniu w nocy będzie odpowiednio chłodno, bez dźwięków i bijącego światła ekranu w tle. 

Autor:
Tracey Romero | Tłumaczenie: Michalina Roszkowska

Żródło:
https://www.phillyvoice.com/youtube-teen-sleep-deprivation-electronics/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.