2023-01-07 17:46:45 JPM redakcja1 K

Małe zmiany, które mogą poprawić zdrowie psychiczne w roku 2023

Nowy rok niesie ze sobą nowy początek i umożliwia wdrożenie pozytywnych postanowień i strategii życiowych. Jednak większość noworocznych postanowień, mimo ludzkiego zapału, ma swój kres już w drugim tygodniu lutego

Znalezienie motywacji do wytrwania w noworocznych postanowieniach może być trudne, szczególnie dla osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym. Zdrowie psychiczne, ze względu na pandemię, zwiększony nacisk gospodarczy oraz problemy społeczne jest szczególnie narażone. Dotyczy to przede wszystkim zdrowia psychicznego kobiet. Według Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak depresja i choroba afektywnej dwubiegunowej, dotykają częściej i wpływają inaczej na kobiety. Mimo tego, jest dla nich nadzieja i światełko w tunelu. Zastosowanie małych zmian może w pomóc utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego i zapewnić, że rok 2023 będzie szczęśliwszy i zdrowszy.

Stawiaj sobie realistyczne oczekiwania

Wiele osób oczekuje zmian z dnia na dzień, dlatego właśnie wielu osobom nie udaje się dotrzymać postanowień noworocznych. Potrzeba dużo wytrwałości i pracy by wyleczyć i złagodzić zaburzenia psychiczne. Dlatego warto skupić się na jednym lub dwóch małych i osiągalnych postanowieniach takich jak np. prowadzenie pamiętnika dwa razy w tygodniu lub regularne spacery. Opanowanie takich małych postanowień może motywować do dalszego działania. 

Spraw by ćwiczenia stały się Twoją codziennością

Badania dowodzą, że ćwiczenia mogą zmniejszać objawy depresji i lęków. Osoby, które zmagają się z niskim poziomem energii i motywacji mogą zacząć od codziennego pięciominutowego spaceru. Jest to świetny sposób na rozruszanie ciała, a wraz ze wzrostem pewności siebie można zwiększać poziom aktywności. 

Zredukuj stres poprzez medytację

Z badań wynika, że medytacja może pomóc w zmniejszaniu objaw stresu i lęku. Według AIS (American Institute of Stress) jednym ze skutków pandemii COVID-19 jest podwyższony poziom stresu. Wraz ze wzrostem zdalnych stanowisk pracy, wiele osób nie ma w swoich domach przestrzeni przeznaczonej tylko pracy, dlatego jest im ciężej oddzielić pracę od życia codziennego. Medytacja mindfullness może być łatwym sposobem na relaksację i redukcję stresu. Jest wiele aplikacji na telefon, które umożliwiają i pomagają osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z medytacją. 

Rób sobie przerwy od mediów społecznościowych

Ponad 70% Amerykanów używa na co dzień mediów społecznościowych. Centrum Badawcze Pew dowodzi, że użycie to można powiązać z rozwojem chorób takich jak depresja i stanów lękowych. Media społecznościowe mają na nas większy wpływ niż by to mogło się wydawać. Od porównywania się, przez niską samoocenę, aż po ciągły dopływ negatywnych informacji. Dlatego wskazane są regularne kilkudniowe przerwy. 

Zwróć się o pomoc

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą powodować chęć izolacji, która może jedynie pogorszyć stan choroby. Dlatego warto zwracać się o pomoc bez wstydu czy poczucia winy. Mówienie o swoich uczuciach i emocjach może pomóc w znalezieniu przyczyny choroby.

Bardzo możliwe, że dzięki tym małym zmianom zyskasz zdrowsze mechanizmy obronne, lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.