2023-09-19 14:28:38 JPM redakcja1 K

Nadmiar ozonu i jego skutki

Czy zanieczyszczenie ozonem w miejscu zamieszkania ma wpływ na rozwój depresji? Naukowcy zbadali to zjawisko na przykładzie nastolatków.

fot. Janak Bhatta 

W badaniu kohortowym, czyli jednym z rodzajów badań obserwacyjnych, gdzie badacz nie podejmuje żadnych interwencji w stan zdrowia uczestników, trójka psychologów po raz pierwszy sprawdziła, w jaki sposób lokalne zanieczyszczenie ozonem wpływa na rozwój depresji u młodzieży. Rezultat badania był następujący: Im wyższe stężenie ozonu w dzielnicy zamieszkania badanej młodzieży z Zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, tym częściej zgłaszali oni poczucie odosobnienia, niepokoju i przygnębienia. 

Naukowcy zapytali również respondentów o stresujące wydarzenia z ich życia oraz sytuację rodzinną nastolatków, aby wykluczyć sytuację, w której mogły one spowodować nasilenie objawów depresji. 

Poniżej poziomu normy 

Badaniu poddano łącznie 213 nastolatków w wieku od dziewięciu do trzynastu lat w trzech odstępach czasowych, oddalonych od siebie o dwa lata. Ponadto badacze zbierali dane dotyczące stężenia ozonu w dzielnicach, który we wszystkich tych przypadkach utrzymywał się poniżej dopuszczalnego limitu.

Ozon jest bezbarwnym, toksycznym gazem, który powstaje z tlenków azotu wytwarzanych przez ruch drogowy i lotnych związków organicznych. Ma on szkodliwy wpływ na funkcjonowanie płuc i prowadzi do reakcji zapalnych w drogach oddechowych. 

 
 
 

Autor:
Susanne Ackermann | Tłumaczenie: Patryk Wasyliszyn

Żródło:
https://www.psychologie-heute.de/gesundheit/artikel-detailansicht/42911-zu-viel-ozon.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.