2023-07-31 20:05:42 JPM redakcja1 K

Amerykański panel ds. zdrowia publikuje nowe wytyczne dotyczące badań profilaktycznych raka piersi

Grono amerykańskich ekspertów medycznych zaleca kobietom rozpoczęcie profilaktycznych badań kontrolnych w celu wykrycia raka piersi dekadę wcześniej niż przewidują obecne wytyczne.


Zalecają oni wykonywanie profilaktycznych badań mammograficznych począwszy od 40. roku życia, a następnie regularne badania kontrolne co dwa lata.

Projekt wytycznych opracowany przez US Preventive Services Task Force (USPS) jest obecnie poddawany przeglądowi.

Poprzednie wytyczne sugerowały, aby większość kobiet rozpoczynała badania profilaktyczne w wieku 50 lat.

Grupa zadaniowa – złożona z lekarzy i ekspertów ds. chorób, którzy analizują badania nad najlepszymi sposobami zapobiegania chorobom – stwierdziła, że jeśli nowe zalecenia zostaną przyjęte, mogą uratować życie dodatkowych 19% amerykańskich kobiet.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, rak piersi jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród amerykańskich kobiet, a u prawie 13% Amerykanek w pewnym momencie ich życia zostanie zdiagnozowany rak piersi.

Nowe wytyczne dotyczące badań kontrolnych są szczególnie istotne dla czarnoskórych kobiet, które są „o 40% bardziej narażone na śmierć z powodu raka piersi niż kobiety rasy białej”, stwierdziła we wtorek grupa zadaniowa.

„Zapewnienie czarnoskórym kobietom rozpoczęcia badań profilaktycznych w wieku 40 lat jest ważnym pierwszym krokiem, ale nie wystarczy, aby poprawić nierówności zdrowotne, z którymi mamy do czynienia w związku z rakiem piersi” – powiedziała w oświadczeniu wiceprzewodnicząca dr Wanda Nicholson.

Nowy projekt wytycznych będzie miał zastosowanie do kobiet, u których występuje średnie ryzyko zachorowania na raka piersi lub u których w rodzinie występowały przypadki tej choroby. Obejmuje również kobiety z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak gęsta tkanka piersi, stan, który może zarówno zwiększać ryzyko raka, jak i utrudniać jego wykrycie za pomocą mammografii.

Wytyczne nie miałyby jednak zastosowania do kobiet, które mają genetyczne ryzyko raka piersi, takie jak mutacja genetyczna BRCA1.

Jeśli nowe zalecenia zostaną przyjęte, odróżnią one Stany Zjednoczone od krajów takich jak Wielka Brytania i Kanada, które zalecają rozpoczęcie badań kontrolnych po ukończeniu 50. roku życia.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) uważa, że ryzyko zachorowania na raka u kobiet poniżej 50 roku życia jest „ogólnie bardzo niskie”, zgodnie z Cancer Research UK, a kobiety są zachęcane do badań kontrolnych co trzy lata.

W Kanadzie badania profilaktyczne nie są zalecane kobietom w wieku 40-49 lat. Zamiast tego zaleca się wykonywanie mammografii u kobiet w wieku 50-69 lat „co dwa do trzech lat”.

Zachorowalność na raka piersi w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ciągu ostatnich czterech dekad, zgodnie z badaniem opublikowanym w październiku ubiegłego roku w American Cancer Society Journal.

Jednak wskaźniki umieralności spadły od czasu ich szczytowego poziomu w 1989 r. dzięki postępom w badaniach kontrolnych i leczeniu, jak wynika z badania.

Według National Cancer Institute wskaźnik przeżywalności kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi w USA, wynosi 90%.

Jednak te wskaźniki przeżywalności zmieniają się dramatycznie, jeśli należy się do mniejszości w USA.

Niedawne badanie wykazało, że w porównaniu z białymi kobietami, kobiety należące do mniejszości są bardziej narażone na zdiagnozowanie raka piersi w zaawansowanym stadium.

American College of Radiology wezwało do „wcześniejszych i bardziej intensywnych” badań kontrolnych dla kobiet wysokiego ryzyka i wezwało kobiety do przeprowadzenia „oceny ryzyka” raka piersi w wieku 25 lat w celu ustalenia, czy potrzebne są wczesne badania profilaktyczne.

„Martwimy się, że jeśli teraz grupa zadaniowa USPS mówi (o badaniach kontrolnych w wieku) 40 lat i co dwa lata, mamy obawy, że doprowadzi to do jeszcze większych różnic między białymi i czarnymi w diagnozowaniu raka piersi” – powiedziała przewodnicząca Komisji Obrazowania Piersi American College of Radiology, dr Stamatia Destounis.

Czarnoskóre kobiety w USA są o 42% bardziej narażone na śmierć z powodu raka piersi „pomimo prawie równych wskaźników zachorowalności między białymi i czarnymi”, a także znacznie częściej diagnozuje się u nich raka w późniejszym stadium, powiedziała.

Wytyczne Amerykańskiej Grupy Zadaniowej ds. Usług Profilaktycznych wejdą teraz w okres publicznego komentowania, który pozostanie otwarty do 5 czerwca.

Autor:
Chelsea Bailey | Tłumaczenie: Oskar Gabryś

Żródło:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65539932

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.