2023-08-19 10:05:01 JPM redakcja1 K

Oto dlaczego krótkie wczasy pod słońcem są szkodliwe dla zdrowia, według naukowców.

Jeżeli jesteś fanem krótkich wakacji, to poniższe badanie sprawi, że zmienisz zdanie.

 

Mimo że dwa miesiące letnich wakacji są idealną okazją do relaksu i podładowania baterii przed powrotem do szalonego tempa nowego roku szkolnego, inni wolą krótkie przerwy, aby móc cieszyć się słońcem, jednak bez gorączkowego powrotu z wakacji. Chociaż te krótkie wakacje są dla ciebie korzystne, według ekspertów nie są zalecane.

Im krótsze wakacje, tym więcej szkód. 

Czy może być coś lepszego niż powrót do biura z opalenizną po krótkich wakacjach? To wystarczający powód do zazdrości dla wszystkich kolegów w open space, choć nie jest to zbyt dobry pomysł. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Aging” ukazało szkodliwe skutki tej praktyki, która błędnie uważana jest za dobrą dla zdrowia i relaksującą. Badanie pokazuje, że naukowcom udało się wykazać, że opalanie ma wpływ na mikrobiotę skóry, zwłaszcza w wyniku działania promieni UV.

„Pokazujemy tu w przypadku grupy wczasowiczów, że ich zachowanie związane z ekspozycją na słońce znacząco wpływa na zróżnicowanie i skład ich mikrobioty skórnej. Udowodniliśmy, że pojawienie się opalenizny wiąże się z niższą liczebnością proteobakterii bezpośrednio po wakacjach. Jednak mikrobiota wszystkich wczasowiczów wróciła do normy kilka tygodni po tym, jak przestali spędzać długie okresy na słońcu”, wyjaśnia naukowiec dr Abigail Langton odpowiedzialna za badanie.

Słońce i skóra nie działają na siebie pozytywnie.

By uzyskać te wyniki, naukowcy obserwowali różne przypadki z wykorzystaniem kilku uczestników. Przeanalizowali ich skórę przed i po wyjeździe. Następnie sklasyfikowali ich według ich reakcji na działanie promieni słonecznych

„Badanie to zostało przeprowadzone na osobach będących na wakacjach i dostarczyło ważnych informacji na temat tego, w jaki sposób ekspozycja na słońce powodująca wystąpienie reakcji opalania, nawet podczas stosunkowo krótkiego okresu nasłonecznienia, może doprowadzić do ostrego spadku liczebności proteobakterii, co zmniejszyło różnorodność mikrobioty skóry” - wyjaśnia badacz z Uniwersytetu w Manchesterze, dr Thomas Willmott.

Jednakże nie ma powodu do paniki, ponieważ stwierdzono, że skóra regeneruje się w ciągu 28 dni. „Wskazuje to, że ekspozycja na promieniowanie UV podczas wakacji ma ostry wpływ na mikrobiotę skóry, ale regeneracja jest stosunkowo szybka po powrocie do mniej słonecznego klimatu” - podsumowuje.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.