2023-08-29 18:03:49 JPM redakcja1 K

W Australii lekarze wyciągnęli żywego robaka z mózgu kobiety

64-letnia kobieta z południowo-wschodniej Nowej Południowej Walii w Australii została po raz pierwszy przyjęta do lokalnego szpitala pod koniec stycznia 2021 r. Trafiła tam po trzech tygodniach bólów brzucha i biegunki z uporczywym suchym kaszlem, gorączką i nocnymi potami. Leczenie, które stosowała przez rok, nie przyniosło skutku.

A: MRI mózgu pacjentki. B: Robak w probówce po operacji. C: pasożyt pod mikroskopem. Zdjęcie: Emerging Infectious Diseases

Do 2022 r. do objawów dołączyło zapominanie i nasilona depresja. W czerwcu tego samego roku została przeniesiona do Canberry, gdzie wykonano pełną biopsję. Rezonans magnetyczny ujawnił anomalie w mózgu wymagające interwencji chirurgicznej.

„Ale neurochirurg z pewnością nie spodziewał się znaleźć wijącego się robaka” – powiedział dr Sanjay Senanayake, który opisał to jako „odkrycie które zdarza się raz w karierze”, które zaskoczyło cały zespół medyczny.

Żywy 8-centymetrowy robak został usunięty z mózgu pacjentki. Później eksperci ustalili, że pasożytem jest Ophidascaris robertsi, glista często spotykana u pytonów. Ale po raz pierwszy w historii znaleziono go u człowieka. Pasożyt mógł dostać się do ciała kobiety przez warzywa, które zbierała nad jeziorem, w którym żyją pytony.

Pacjentka wraca do zdrowia, trwa stały nadzór — lekarze nie wykluczają, że larwy robaka mogły dostać się do innych narządów.

Ten przypadek podkreśla potencjalne ryzyko chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi, znanych jako choroby odzwierzęce.

Autor:
Demian Chrupkowski | Tłumaczenie: Arseni Litviniuk

Żródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/47450.html?

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.